Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

25 marca 2018r.

Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii. Procesja z palmami o godz. 11.00.

Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Odpust zupełny za udział w odnowieniu obietnic chrztu. Przynosimy świece do kościoła na nabożeństwo

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty.

Sakrament chrztu będzie udzielany w pierwszy dzień świąt o godz. 11.00.

W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

Niech Chrystus, nasz Zbawiciel, błogosławi solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia.

W związku z obchodami Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki, będzie peregrynacja obrazu i relikwii świętego patrona po diecezji, w naszej parafii będzie to 10 kwietnia od godz. 12.00.

 

Wielki Czwartek 29.03.2018 r.

18.00 – Liturgia Wieczerzy Pańskiej

(koncelebra nie ma spowiedzi św. )

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty włącznie, nie odprawia się Mszy pogrzebowych, modlitwy odmawia się, a nie śpiewa.

Wielki Piątek 30.03.2018 r.

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia -Nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego

18.00 – Liturgia Męki Pańskiej, Gorzkie Żale

Możliwość spowiedzi św. Zaciągnięcie warty przy Grobie przez Strażaków i Ministrantów.

Czuwanie przy Grobie Pańskim do 22.00.

Wielka Sobota 31.03.2018 r.

18.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej

21.00 – Gorzkie Żale

Święcenie pokarmów Wielkanocnych i możliwość spowiedzi św. o pełnych godzinach tj. 9.00, 10.00, 11.00….do 17.00 włącznie Adoracja w Wielką Sobotę od 8.00 do Rezurekcji w Niedzielę.

Niedziela  Zmartwychwstania.
6.00 – Rezurekcja
pozostałe Msze św. o godz. 9.00, 11.00, 16.00.

Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

Podziękowanie:

Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego KŻR z Wólki Przekory, Komorowa Nowego, Cieńszy od strony lasu, mieszkańcom Komorowa Parcele i Kresy, Nowe Wypychy, Wielątki Folwark, Lutobrok Folwark, Stary Mystkówiec, Ciski, Suwin od KŻR i mieszkańców oraz osób prywatnych.

Dziękujemy za zrobienie krzyża Panu Janowi Wielgolewskiemu.

Bardzo proszę asystę, aby przygotowała się do procesji wielkanocnej. Jeżeli brak kogoś do procesji, proszę znalezienie zastępstwa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.