I NIEDZIELA ADWENTU

I NIEDZIELA ADWENTU

3 grudnia 2017r.

Dzisiaj rozpoczynamy adwentowe oczekiwanie na przyjście Zbawiciela w podwójnym charakterze. Przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, ale równocześnie przypominamy sobie o konieczności czuwania, bo Chrystus przyjdzie powtórnie w chwale, jak to sam zapowiedział.

Wraz z Adwentem rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. W Kościele w Polsce podejmujemy dwuletnią tematykę związaną z sakramentem bierzmowania pod ogólnym hasłem: „Duch, który umacnia miłość…”. Będzie to naturalna kontynuacja zakończonego cyklu związanego z sakramentem chrztu. W pierwszym, dziś rozpoczynającym się, roku będzie towarzyszyć nam hasło: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, a symbolami będą olej krzyżma oraz namaszczenie i nałożenie rąk.

Dwie sugestie pomagające odkryć obecność Ducha Świętego w nas.

Pierwsza, to szept.

Duch Święty jest cichym gościem naszej duszy. Tak go nazwał św. Augustyn. Musimy się wyciszyć, zacząć mówić szeptem, lub nic nie mówić, żeby poczuć jego obecność. Duch Święty często mówi w nas. Często też z nami rozmawia, ale czyni to bardzo cicho. Duch Święty lubi szeptać. Powinniśmy być świątynią Ducha Świętego, czyli usłyszeć na ten szept Ducha. (por 1 Kor 6,19) Całe serce i całą duszę ukierunkować, wyczulić na słuchanie mówiącego w nas Ducha Świętego. Prawdziwe pocieszenie otrzymujemy szeptem.

Druga, to wstrząs, ferment.

Oddanie Duchowi Świętemu zwraca na siebie uwagę otoczenia. Nie da się przejść obok niego obojętnie. Owszem może otoczeniu przeszkadzać, może być dla niego niewygodne. Może zakłócać jego trawienie, czy spokojny sen. Ogień Ducha Świętego w nas eksponuje ewangeliczne paradoksy, prowokacje i radykalizm. (por. Dz 4,20) Duch Święty często szepta nam: nie bój się, wchodź między bliźnich nawet jako persona non grata.

Ciszy w nas i wstrząsu wokół nas potrzeba.

W nowym roku duszpasterskim.

Zawsze.

Udział we Mszach Świętych roratnych ku czci Maryi Niepokalanej w dni powszednie o godz. 7.15 niech będzie naszą odpowiedzią na zachętę do ciągłego czuwania. Wszyscy przynosimy świece, a dzieci mają lampiony i uczestniczą w procesji na wejście.

Jutro, we wspomnienie św. Barbary, otaczamy modlitwą bezrobotnych i poszukujących pracy. Zapraszamy na Mszę Świętą. Jako patronkę dobrej śmierci czcili św. Barbarę przede wszystkim ci, którzy na śmierć nagłą i niespodziewaną są najbardziej narażeni: górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze, kamieniarze, więźniowie itp. Polecali się jej wszyscy, którzy chcieli sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą. W Polsce istniało nawet bractwo św. Barbary, patronki dobrej śmierci. Należał do niego św. Stanisław Kostka. Nie zawiódł się. Kiedy znalazł się w śmiertelnej chorobie na łożu boleści, a właściciel wynajętego przez Kostków domu nie chciał jako zaciekły luteranin wpuścić kapłana z Wiatykiem, wtedy zjawiła mu się św. Barbara i przyniosła Komunię świętą.

W środę wspominamy św. Mikołaja. Pamiętamy o tych, którzy obdarują nas upominkami. Dzieci niech szczególnie pamiętają o Roratach w tym dniu.

W przyszłą niedzielę na mszy św. godz. 9.00 będzie Św. Mikołaj, zapraszamy wszystkie dzieci.

W piątek czcimy Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Zapalona świeca roratna symbolizuje Niepokalaną. Msze Święte o godz. 7.15 i 16.00. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Chociaż jest to dzień pracy, zachęcamy do licznego udziału we Mszy Świętej.

Solenizantom i jubilatom tego tygodnia niech Maryja Niepokalana oświeca każdą chwilę życia.

Przy wyjściu z kościoła są do nabycia książki pt. ,,Wszystko o Eucharystii”. i o Ojcu Pio ,,Życie, Dzieła i Modlitwy Świętego z Pietrelciny

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej na mszy św. o godz. 11.00 zostanie odprowadzony z Gładczyna Szlacheckiego i Malwinowa i przekazany do Komorowa.

Kancelaria Parafialna czynna w dni powszednie od wtorku do soboty w godz. od 15.00 do 16.00.

W dniu 9 grudnia odbędzie się druga świąteczna zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących w naszej Parafii. Jak co roku w sklepach naszej parafii będą stały kosze na różne produkty i wolontariusze do pomocy przy przekazywaniu różnych produktów, z których będziemy robić paczki świąteczne. Zbiórka przeprowadzona będzie u P. Pawła i Iwony Kisiel w Topazie i w Komorowie, u państwa Słomków i oraz na stacji Orlen u Pani Agnieszki Brzezińskiej. Również była zbiórka w sklepie u P. Borowców. Za pominiecie w poprzedniej gazetce przepraszamy. Bóg zapłać wszystkim, którzy zechcą wspomóc Akcję ,, Świąteczna Paczka”.

Świece Caritasu na stół wigilijny jako dzieło miłosierdzia po 6 i 12 zł. do nabycia przy wyjściu z kościoła.

Jak co roku do kościoła na Boże Narodzenia, potrzebne są o choinki, jeżeli ktoś chciał by przekazać to bardzo prosimy.

będą w naszej parafii w dniach 17,18 i 19 grudnia z Św. Ojcem Pio.

 

W tym tygodniu Pan Organista będzie roznosił pobłogosławiony opłatek w następujących wioskach:

Poniedziałek Pniewo ul. Szkolna, Spokojna, Sosnowa i część ul. 18 Maja do Remizy

Wtorek Komorowo

Środa Wólka Przekory i Wólka Folwark

Czwartek Mystkówiec Stary i Wypychy Nowe

Sobota Gładczyn Osiedle

Opłatek roznosi sam P. Organista, a nie ktoś inny.

Podziękowanie:

Na śmieci: Henryk Wyrzykowski z Cieńszy 30 zł, Jerzy Gaszczyński z Komorowa 30 zł, Józef Kowalski ze Zdzieborza 30 zł.

Na Radio Maryja wysłaliśmy 310 zł.

Dziękujemy za zrobienie wieńca Adwentowego. Bóg zapłać.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca będzie zbiórka do puszek na ogrzewanie naszego kościoła.

W druga niedzielę miesiąca zbiórka na kościół na wschodzie.

 

I NIEDZIELA ADWENTU

Szkocki teolog William Barclay napisał opowiadanie o trzech diabłach, którzy przygotowywali się w piekle do tego, aby kusić i zwodzić ludzi. Tuż przed wyruszeniem na ziemię, stanęli przed szefem Lucyferem, który miał sprawdzić, czy przygotowali się dobrze do wypełnienia swojej misji. Szatan zadał pytanie pierwszemu z diabłów: W jaki sposób będziesz kusił i zwodził ludzi po to, aby ich zniszczyć? – Planuję przekonać ich, że nie ma Boga. A ty? – zapytał drugiego. Ja planuję przekonać ludzi o tym, że nie ma piekła. A jak ty będziesz kusił i zwodził ludzi? – zapytał trzeciego. Ja po prostu będę się starał przekonać ludzi o tym, że mają wiele czasu na przygotowanie się do śmierci i do czekającego ich Sądu Ostatecznego. Szatan uśmiechnął się do trzeciego diabła i powiedział: Zrób tak synu, a na pewno zwiedziesz w ten sposób wielu ludzi.

A wielu z nas potrafi ciągle powtarzać: Jeszcze mam czas, na modlitwę, na Eucharystię, na czynienie dobra, na pomoc bliźniemu … jutro się wyspowiadam, jutro się poprawię, jutro wynagrodzę krzywdy, jutro przeproszę kolegę…. Oby nie było za późno, obyśmy nie musieli się kiedyś wstydzić przed Bogiem, że zmarnowaliśmy czas i przespaliśmy wszystkie okazje do czynienia dobra.

Adwent to czas poukładania na nowo naszego życia, czas radosnego oczekiwania na świętowanie Bożego Narodzenia i powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Dziękujmy dzisiaj Chrystusowi, że pozwolił nam doczekać tego błogosławionego czasu, którym jest Adwent. Dziękujmy dzisiaj Chrystusowi, że przypomina nam o potrzebie nawrócenia i czuwania. On nas kocha. Pragnie zastać nas czuwającymi  i gotowymi na spotkanie z Nim. Nie chce nas karać, ale chce nam dać szczęście wieczne.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.