I Niedziela Wielkiego Postu

I Niedziela Wielkiego Postu

18 lutego 2018r.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół przypomina nam prawdę, że każdy z nas jest kuszony. Pan Jezus także nie był w swoim ziemskim życiu wolny od pokus. Pokazał nam jednak, jak należy z nimi walczyć.

Nabożeństwa pasyjne, w których rozważamy mękę Pańską, przygotowują nas do głębszego przeżywania tajemnicy odkupienia człowieka. Zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej w każdy piątek o godz. 17.00 oraz na gorzkie żale w niedzielę o godz. Szczególnie zobowiązani są kandydaci do Bierzmowania i dzieci do Pierwszej i Generalnej Komunii Świętej.

Już dzisiaj informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej wspólnocie parafialnej odbędą się w dniach 11, 12 i 13 marca.

Za tydzień przypada niedziela Ad gentes Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy dobrą nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia dla odkupienia innych braci.

W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na cele misyjne.

Pamiętamy o solenizantach i jubilatach, których polecamy Bożej opiece.

W tym tygodniu patronuje nam:

22 II – św. Piotr Apostoł (I w.), pierwszy biskup Rzymu, papież, nauczyciel wiary i wierny naśladowca Chrystusa. Do 1969 roku mieliśmy w Kościele dwa święta: Katedry św. Piotra w Rzymie (18 stycznia) i Katedry św. Piotra w Antiochii (22 lutego). W nowej liturgii po reformie święta te zostały połączone w jedno: święto Katedry św. Piotra. Od IV wieku w czasie tego święta wspominano fakt, że Apostoł był biskupem Rzymu. Jako że święto często wypadało w czasie postu (22 lutego), zaczęto je obchodzić także 18 stycznia. Według starej tradycji św. Piotr miał stolicę Kościoła założyć najpierw w Antiochii, a później dopiero w Rzymie. Na nim Chrystus zapowiedział zbudowanie Kościoła (Mt 16,18-19) oraz jemu polecił paść swoje owce (J 21,15-17).

Pielgrzymka:

W związku z obchodzonym Rokiem św. Stanisława Kostki serdecznie zachęcamy do udziału w diecezjalnej pielgrzymce autokarowej śladami tego Świętego z okazji 450. rocznicy jego śmierci. 9-dniowa pielgrzymka zawiera bogaty program zwiedzania miejsc w Austrii, Włoszech i Niemczech związanych z Jego życiem. Termin: 27 czerwca – 5 lipca. Koszt 2.670 zł + 80 euro. Cena obejmuje przejazd autorem, noclegi, śniadania i obiadokolacje, wejścia do obiektów, opłata przewodników. Zapisy do 28 lutego, decyduje kolejność zgłoszeń.

Są do nabycia książki: ,,Wszystko o Apostołach Jezusa Chrystusa”.

Sakrament Bierzmowania w naszej parafii będzie 2 maja.

Kancelaria parafialna czynna od godz. 16.00 do 17.00.

 

WIELKI POST-CZAS PRZEMIANY

Skończył się karnawał. Niech czas, który nastał, czas Wielkiego Postu będzie przez ludzi wierzących uszanowany. Jakże nieraz niewiele potrzeba, aby zakłócić powagę tego świętego czasu pokuty i modlitwy, czasu powrotu do Boga! Wystarczy nam byle jaki powód… imieniny, urodziny,
a nawet celowo urządzona dla nas w tym czasie zabawa, zwłaszcza dla młodzieży. Miejmy oczy otwarte. Tego nie da się pogodzić z wielkopostnym umartwieniem i rozpamiętywaniem Męki Chrystusa. Jest to obce duchowi polskiej religijności i polskiej tradycji chrześcijańskiej.

Zastanówmy się nad istotą postu pojętego po chrześcijańsku. Jego istotą jest nawrócenie. Do tego potrzeba pokory opartej na wierze, nadziei i miłości człowieka do Boga. To nasze nawrócenie ma się dokonać od wewnątrz – nie może być tylko w sferze zwyczaju.

Czas Wielkiego Postu kieruje nasze oczy w stronę krzyża. Może jest to sposobny czas, aby ten znak naszej wiary i nadziei znalazł należne mu miejsce w naszym miejscu pracy i odpoczynku. Czy znak krzyża znajduje się wszędzie tam gdzie toczy się nasze życie?

Czy noszę go na swoich piersiach?

Mówił pan Jezus do św. Faustyny: Jedna godzina rozważania mojej bolesnej męki większą zasługę ma aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi.

Pamiętajmy w okresie Wielkiego Postu o drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.

 

Kilka fragmentów z Dzienniczka św. Faustyny:

Z Nim idę do pracy, z Nim idę na rekreację, z Nim cierpię, z Nim się cieszę, żyję w nim a On we mnie. Nigdy nie jestem sama, bo On mi jest stałym Towarzyszem. (Dz 318).

O Jezu, miłosierdzia, drżę, kiedy pomyślę, że mam zdawać sprawę z języka, w języku jest życie, ale i śmierć, a nieraz językiem zabijamy, popełniamy prawdziwe zabójstwo – i to mamy jeszcze uważać za rzecz małą? (Dz. 119).

W medytacji o grzechu dał mi Pan poznać całą złość grzechu i niewdzięczność, jaka się w nim zawiera. Czuję
w swej duszy wielką odrazę nawet od najmniejszego grzechu (Dz. 1334).

Dusza nie korzysta należycie z sakramentu spowiedzi, jeżeli nie jest pokorna. Pycha duszę utrzymuje w ciemności. Ona nie wie i nie chce dokładnie wniknąć w głąb swej nędzy, maskuje się i unika wszystkiego, co by ją uleczyć miało.

Na ukaranie mam wieczność, a teraz przedłużam im czas miłosierdzia, ale biada im, jeżeli nie poznają czasu nawiedzenia mego.

Napisz: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się serce moje, gdy oni wracają do mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili serce moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym sercem moim, wpadną w sprawiedliwe ręce moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję się w tętno ich serca, kiedy uderzy dla mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im, czego pragną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.