I Niedziela Wielkiego Postu

I Niedziela Wielkiego Postu
14 lutego 2016r.

Co roku w pierwpobrane (1)szą niedzielę Wielkiego Postu czytamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy i chce nas nauczyć umiejętności ich przezwyciężania. Z Bożą pomo
cą sami możemy i powinniśmy odrzucać szatańskie podszepty. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary umacnia nas w naszych zmaganiach ze złem.

  Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżyciaimages (2) tego czasu. Taką okazją są różne umartwienia czy wyrzeczenia bądź też dobre postanowienia. Warto to duchowe ćwiczenie podjąć. W ten sposób można się włączyć w modlitwę Kościoła o ducha pokuty. Choć kwartalne dni modlitw w tej intencji dobiegają dziś końca, to ducha umartwienia, pokuty trzeba nieustannie w sobie rozwijać.

  Nabożeństwa pasyjne tego okresu są również pomocą we właściwym jego przeżywaniu. Zapraszamy na pierwsze gorzkie żale.

Obraz1.png..

w piątek o godz. 17.00. Zapraszamy na drogę krzyżową wszystkich ppobrane (1)arafian.
Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym. Codziennie przed Mszą Świętą jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie zmartwychwstałego Pana.

Dziś przypadają też tzw. walentynki – Dzień Zakochanimages (1)ych. Pomyślmy o dobrym słowie, życzliwym geście wobec naszych bliskich – rodziców, dziadków, dzieci i wnucząt, narzeczonym przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa.

Przyszła niedziela, druga wielkopostna, to niedziela Ad gentes – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będzie zbiórka do puszek na rzecz Afryki.
Pamiętamy w modlitwach o solenizantach i jubilatach oraz o naszych parafianach, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności.

SPOTKANIA:
Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania będzie w niedzielę 21 lutego po mszy św. o godz. 16.00 – obecność obowiązkowa.
Kolejne spotkanie koła różańcowego ,,Dzieci Fatimskie” odbędzie się w ostatnią sobotę miesiąca tj. 27 lutego w Zespole Szkół w Pniewie o godz. 15.00. Zapraszamy dzieci, które już się zapisały oraz te, które chciały by do niego należeć.
Spotkanie dla rodziców i dzieci przystępujących do I Komunii Św. będzie 28 lutego po mszy św. o godz. 11. Będzie również krawiec a więc też możliwość zamówienia dla dziecka stroju komunijnego.
PODZIĘKOWANIE:
Ofiary na wywóz śmieci z cmentarza złożyli:
Danuta i Zdzisław Kmiołek z Wólki Folwark 50 zł Bóg zapłać.
OGŁOSZENIE
W dniu 22.02.2016r. w godz. 14.00-18.00 w Ośrodku Zdrowia w Pniewie będą badania: USG Doppler tętnic szyjnych i kręgosłupa, tętnic i żył kończyn dolnych i górnych, USG tarczycy i prostaty. Koszt badania 60 zł. zapisy w przychodni.
W dniach 20 do 23 lutego na parkingu przed Kościołem będzie kontener na makulaturę. Wrzucając wszelkie papiery, każdy będzie mógł wesprzeć dobre dzieło.

MORFOLOGIA KUSZENIA
W Środę Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. Jest to następna szansa dla każdego z nas, aby po raz kolejny zamyślić się nad sensem życia, jego początkiem i końcem. Okres Wielkiego Postu jest okazją do spojrzenia na siebie w innym świetle, przez pryzmat wiary i dzieła zbawczego dokonanego przez Jezusa Chrystusa.3007558
W jednym z odcinków popularnego serialu „Na dobre i na złe” scenarzyści umieścili następujący epizod. Oto do szpitala w Leśnej Górze zostaje przywieziony młody adwokat narzekający na ból brzucha. Był przekonany, że jest to zwykłe zapalenie wyrostka robaczkowego. W jego życiu nie było miejsca na choroby. Nawet w szpitalu przez telefon komórkowy i przenośny komputer zarządzał kancelarią adwokacką. W życiu prywatnym nie miał czasu na nic. Okazało się, że wyniki badań przyniosły hiobową wieść: wykryto u niego nowotwór złośliwy. Zmieniła się wtedy perspektywa; wszystko przestało się liczyć. Autorzy serialu włożyli w usta adwokata jakże oczywistą, a może nawet banalną sentencję, która stała się przesłaniem omawianego odcinka: „Dopiero na operacyjnym łóżku człowiek rozumie, że w życiu najbardziej liczy się życie, a więc zdrowie”. Ten bohater odkrył oczywistą prawdę, choć we współczesnym świecie, tak bardzo przenikniętym pseudowartościami, nie jest to łatwe. Do tej pory był kuszony przez świat mirażami pieniądza, czy sławy. Kiedy więc dziś pytamy Chrystusa, co fałszuje prawdziwy obraz człowieka, świata i Boga, odpowiedź jest jednoznaczna: uleganie pokusie.
W dzisiejszej Ewangelii przedstawiona jest scena kuszenia Chrystusa. Może ona stanowić modelowy przykład działania Szatana, który próbuje sił także z nami.
Komuniści próbowali złamać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odcięli go od ludzi i utrudniali modlitwę. Mieli nadzieję, że gdy nie pozwolą mu kontaktować się nawet z chorym ojcem, prymas wreszcie zacznie współpracować. Zapomnieli jednak, że był on mężem modlitwy czerpiącym z kontaktu z Bogiem siły, które nie pozwoliły ulec pokusie kolaboracji. W ten sposób naśladował Chrystusa odpierającego ataki diabła.
Pokusa gości w naszych sercach codziennie i jest wielokrotnie podsuwana ze wzmożoną intensywnością. Jawi się ona jako dobro albo rzeczywistość, która jest nieunikniona. I jest jeszcze jeden element kuszenia na pustyni. Szatan próbuje w pokusie mówić do człowieka: „Wystaw na próbę swojego Boga – zobaczymy, czy On o tobie nie zapomniał!”. Taka pokusa przychodzi wtedy, gdy wewnętrznie czujemy się oszukani, opuszczeni, kiedy znienacka pojawia się choroba lub śmierć. Takie odczucia mógł mieć prymas Wyszyński, kiedy prawdopodobne było, że jego ojciec już nie żyje, a on, kardynał, jest bezsilny. W takich sytuacjach łatwo zwątpić, bowiem wszystko wokoło zdaje się mówić, że to już koniec. Jakże często w naszym życiu przychodzą wątpliwości dotyczące miłosiernego, kochającego i sprawiedliwego Boga. Najczęściej jest to pokusa, która pochodzi od Złego.
Wielki Post ma być czasem naszego wzmacniania, pogłębiania wiary, ustawiania na nowo hierarchii wartości, abyśmy nie ulegali pokusom. Oby Szatan, który atakuje wtedy, gdy jesteśmy słabi, kiedy zło wydaje się być dobrem i gdy przychodzą myśli zwątpienia względem dobroci Boga, nie miał do nas dostępu!

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek 15 lutego
17.00 1. Dziękczynna o Boże błogosławieństwo i opiekę Świętej Rodziny dla rodziny Piątków,                Suskich i Rudnickich.                                                                                                                       2. Za † Stanisław Skrzydel z ofiar uczestników pogrzebu.                                                               3. Za † Sławomira Śliwkę  z ofiar uczestników pogrzebu.

Wtorek 16 lutego
17.00 1. Za † Krystynę Jeż intencja rodziny.                                                                                               2. Za † Annę Turek i dusze w czyśćcu cierpiące.                                                                            3. Dziękczynna o Boże błogosławieństwo dla Emilii Rakowskiej w 1 rocznicę urodzin i jej               rodziców.

Środa 17 lutego
17.00 1. Za † rodziców Józefa i Mariannę Turków oraz braci Tomasza i Juliusza.                                  2. Za † Janinę Groszkowską intencja Dyrektora, nauczycieli i uczniów Ośrodka Szkolno                          Wychowawczego w Wyszkowie.                                                                                            3. Za † Adama Chmielewskiego  z ofiar uczestników pogrzebu.

Czwartek 18 lutego
17.00 1. Za † Weronikę Chełchowską w 1 rocznicę śmierci od córek.                                                       2. Za † Wacława Stelmacha w 1 rocznicę śmierci intencja rodziny.                                              3. Za † Aleksandra, Józefę i Karola Szumertów.

Piątek 19 lutego
17.00 Droga Krzyżowa.                                                                                                             17.30 1. Za † Helenę Baranowską w 2 rocznicę śmierci i jej męża.                                                          2. Za † Józefa Pęk w 1 rocznicę śmierci intencja Stanisława Szczerby z rodziną.                          3. Za † Wiktora Marczaka  z ofiar uczestników pogrzebu.

Sobota 20 lutego
17.00 1. Za † Henryka Mościńskiego w 6 rocznicę śmierci intencja żony i dzieci.                                  2. Za † Bogdana Osińskiego, Teresę, Krzysztofa i Karola Osińskich.                                              3. Za † Krzysztofa Wróbla z ofiar uczestników pogrzebu.

Niedziela  21 lutego
9.00 1. Za † Kazimierza w 30 rocznicę śmierci i Mariannę Borkowskich.                                               2. Za † Wandę Turek w 3 rocznicę śmierci.                                                                          11.00 W intencji parafian.                                                                                                               16.00 1. Za † Agnieszkę Karaszek w 6 rocznicę śmierci.                                                                            2. Za † Stanisława Mosaka w 12 rocznicę śmierci, rodziców Bryków i Mosaków.                         3. Za † Marię Karłowicz z ofiar uczestników pogrzebu.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.