II Niedziela Wielkiego Postu

II Niedziela Wielkiego Postu
21 lutego 2016r.

Co roku w drugą niedzielę okresu paschalnego przygotowania rozważpobraneamy ewangelijną perykopę o przemienieniu Chrystusa na wysokiej górze. Tak jak wybranym uczniom, tak i nam Pan Jezus pragnie ukazać blask swojego bóstwa i pokazać, kim jest, by umacniać nas w wierze i na drogach życiowego powołania. Nie bójmy się Jemu zaufać, pozwólmy Mu działać w nas i przez nas.

DzisiejszObraz6a niedziela nazywana jest niedzielą Ad gentes i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Przy wyjściu z kościoła będzie można wesprzeć dzieło misyjne – składając ofiarę do specjalnych puszek.

Papież Franciszek przypomniał nam, że: „Misje to pasja, którą żywimy wobec Jezusa i wobec ludzi. Gdy trwamy na modlitwie przed Jezusem ukrzypobrane (3)żowanym, to widzimy ogrom Jego miłości, która daje godność i nas umacnia, a równocześnie czujemy, że ta miłość, która wypływa z Jego przebitego serca, rozlewa się na cały lud Boży i na całą ludzkość. Wtedy czujemy też, że On chce się nami posłużyć, aby przybliżać się coraz bardziej do swojego umiłowanego ludu oraz do tych, którzy Go szczerym sercem szukają” (Orędzie na Światowy Dzień Misyjny).

w piątek o godz. 17.00. Obraz1.png..
Zapraszamy na drogę krzyżową wszystkich parafian.pobrane
Znajdźmy czas, by uczestniczyć w tych nabożeństwach, by dzięki nim głębiej przeżywać tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana i lepiej rozumieć Jego nieskończoną miłość do każdej i każdego z nas.
W Wielkim Poście wzbudźmy w sobie szczere pragnienie oczyszczenia serca w zdroju Bożego miłosierdzia, które jest otwarte dla wszystkich i którego doświadczamy szczególnie w spowiedzi świętej. Okazja do spowiedzi świętej przed i podczas każdej Mszy Świętej.

Niech również wielkopostne rekolekcje, które będą 6, 7 i 8 marca pomogą nam w podejmowaniu wysiłku przemiany życia i dobrego przygotowania się do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Jutro przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Przyjdźmy w tym dniu na Mszę Świętą, a przede wszystkim pamiętajmy w modlitwie o następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.

baranki wielkanocne po 5 zł. kupując je do wielkanocnego koszyczka wspieramy dzieła Caritasu.

Bierzmowanie w naszej parafii będzie 19 marca o godz. 10.00.

SPOTKANIA:
Dziś po Mszy św. o godz. 16.00 spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania – obecność obowiązkowa.
Kolejne spotkanie koła różańcowego ,,Dzieci Fatimskie” odbędzie się w ostatnią sobotę miesiąca tj. 27 lutego w Zespole Szkół w Pniewie o godz. 15.00. Zapraszamy dzieci, które już się zapisały oraz te, które chciały by do niego należeć.
Spotkanie dla rodziców i dzieci przystępujących do I Komunii Św. będzie za tydzień 28 lutego po mszy św. o godz. 11. Będzie również krawiec a więc też możliwość zamówienia dla dziecka stroju komunijnego.

PODZIĘKOWANIE:
Ofiary na wywóz śmieci z cmentarza złożyli:
Henryk Dąbkowski z Leman 40 zł. Bóg zapłać.

13 marca organizowany jest wyjazd do Częstochowy na rekolekcje do ojca Daniela. Wyjazd o godz. 6.00 sprzed kościoła w Pniewie. Zapisy pod nr. telefonu: 518223255.

OGŁOSZENIE
W dniu 22.02.2016r. w godz. 14.00-18.00 w Ośrodku Zdrowia w Pniewie będą badania: USG Doppler tętnic szyjnych i kręgosłupa, tętnic i żył kończyn dolnych i górnych, USG tarczycy i prostaty. Koszt badania 60 zł. zapisy w przychodni.
W dniach 20 do 23 lutego na parkingu przed Kościołem będzie kontener na makulaturę. Wrzucając wszelkie papiery, każdy będzie mógł wesprzeć dobre dzieło.

Poniedziałek 22 lutego przypada 85 rocznica Objawień Jezusa Miłosiernego Św. S. Faustimages (1)ynie. W tym dniu zapalmy Światło Miłosierdzia przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych wieczorem w godz. 19.00 – 21.00 w oknach naszych domów do odmawiania Apelu Jasnogórskiego. Będzie to znakiem wdzięczności wobec Bożej Opatrzności i połączy nas duchową nicią z płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Wielki Post – czas duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych
Główne przesłanie okresu Wielkiego Postu koncentruje się na duchowym przygotowaniu chrześcijan do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych świąt chrześcijaństwa związanych z wydarzeniami męki śmierci i zmatwychwstania (Paschy) Chrystusa; wydarzeniami, ktόre stanowią fundament Kościoła i naszej wiary. Ponieważ są to najważniejsze święta (zwane też paschalnymi), dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by mόc je należycie przeżyć; stąd też ich nazwa: Wielkiego Postu, a nie jakiegoś tam zwykłego postu.
Historycznie biorąc
Historycznie rzecz biorąc, okres ten kształtował sie powoli, przyjmując rόżne formy, by wreszcie osiągnąć znane nam dziś oblicze. W pierwszych wiekach Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III w. poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV w., na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został on przedłużony do czterdziestu dni. W VII w. za początek postu przyjęto szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele były wyłączone z postu, aby zachować 40 dni pokutnych, ich początek przypadał na środę; stąd Środa Popielcowa. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. W tym dniu na znak pokuty posypywano głowy popiołem przypominając sobie o prawdziwej wartości życia przy Bogu. Po Soborze Watykańskim II (1962-1965) ujednolicono rόżnie funkcjonujące nazwy niedziel Wielkiego Postu, tak że dziś nazywają się one: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta Wielkiego Postu, szόsta natomiast nazywa się Niedzielą Palmową, czyli niedzielą Męki Pańskiej. Okres Wielkiego Postu trwa do liturgii Wielkiego Czwartku, ktόra z kolei rozpoczyna właściwe jedno wielkie Święto Paschalne celebrowane w ramach trzech dni, tzw. Triduum Paschalne.
Liturgicznie biorąc
W ciągu całego okresu, idąc śladem biblijnej zachęty: poszczenia, modlitwy i jałmużny, przyjmowano różne praktyki pokutne, aby uwydatnić wagę tego okresu i należycie przygotować się do właściwych świąt. W związku z tym cała zewnętrzna oprawa liturgiczna przyjęła również odpowiednią formę: przez cały czas Wielkiego Postu na przykład nie śpiewa się Alleluja; w jego miejsce wykonuje się inny śpiew przed Ewangelią. Poleca się również używania szat liturgicznych koloru fioletowego.
W obecnych czasach, korzystając z bogactwa historycznego rozwoju tego okresu oraz śledząc biblijno-liturgiczne wskazówki Kościoła, mamy pełniejszy obraz tego, co ten czas rzeczywiście oznacza i jak się w nim najlepiej przygotować na święta wielkanocne. Jest to przede wszystkim okres duchowego przygotowania wnętrza (w języku biblijnym: serca) człowieka, któremu towarzyszą zewnętrze przejawy i pewne gesty.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek 22 lutego
7.30 1. Za † Sławomira Pietrzaka z ofiar uczestników pogrzebu.                                                           2. Za † Władysławę Rogulską z ofiar uczestników pogrzebu.
17.00 Za † Małgorzatę Frąckiewicz z ofiar uczestników pogrzebu.

Wtorek 23 lutego
7.30 1. Za † Mariannę Oleksiak z ofiar uczestników pogrzebu.                                                               2. Za † Władysławę Linkę z ofiar uczestników pogrzebu.
17.00 Za † Władysławę Trzcińską z ofiar uczestników pogrzebu.

Środa 24 lutego
17.00 1. Za † Annę Piątek w rocznicę śmierci, Antoniego i Józefa Piątek, dusze w czyśćcu                        cierpiące, Teresę Rudnicką i Tadeusza Suskiego.                                                                          2. Za † Zygmunta Malika z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                3. Za † Stanisława Wielgolewskiego z ofiar uczestników pogrzebu.

Czwartek 25 lutego
17.00 1. Za † Andrzeja Kamińskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                         2. Za † Wiktora Dana z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                       3. Za † Mariannę Ostrowską z ofiar uczestników pogrzebu.

Piątek 26 lutego
17.00 DROGA KRZYŻOWA.
17.30 1. Za † Jana Światkowskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                           2. Za † Kazimierza Wiśniewskiego i z rodziny Wiśniewskich i Dzbańskich.                                   3. Za † Jana Mroza z ofiar uczestników pogrzebu.

Sobota 27 lutego
17.00 1. Za † Halinę Marzoch z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                   2. Za † Henryka Nowosielskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                     3. Za † Edmunda Tyburskiego z ofiar uczestników pogrzebu.

Niedziela 28 lutego
9.00 Za † Janusza Sierzana w 8 rocznicę śmierci, intencja żony i dzieci.
11.00 W intencji parafian.
16.00 1. Za † Andrzeja, Aleksandre, Stanisława i Czesławę w 5 rocznicę śmierci Bajnno.                     2. Za † Jacka Gorczyńskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                             3. Za † Mariannę Barszcz z ofiar uczestników pogrzebu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.