IV niedziela adwentu

IV niedziela adwentu

24 grudnia 2017r.

Czas adwentowego oczekiwania dopełnia się. Maryja uczy nas, jak przyjmować Boga ochotnym sercem: „oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.W tym roku wyjątkowo czwarta niedziela Adwentu łączy się z Wigilią Bożego Narodzenia. Jeszcze tylko do godz. 12.00 będzie sprawowana Msza Święta w adwentowym fiolecie i będzie można przystąpić do sakramentu pojednania. Zachęcamy do religijnego przeżywania wieczerzy wigilijnej w rodzinnej i radosnej atmosferze. Starajmy się zachować dobre tradycje związane z tym dniem. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z niedzieli 24 grudnia, na poniedziałek 25 grudnia.

  o godz. 24.00

 

Zapraszamy na jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Pniewie, które rozpoczną się o godz. 23.30.

Jutro, w uroczystość Bożego Narodzenia, i we wtorek, w święto św. Szczepana, obowiązuje świąteczny porządek Mszy Świętych o godz. 9.00, 11.00 i 16.00.

Chociaż ten, kto bierze udział w pasterce, czyni zadość obowiązkowi uczestniczenia we Mszy Świętej w uroczystość Narodzenia Pańskiego, to jednak zapraszamy was wszystkich na Mszę Świętą w ciągu dnia po to, by okazać miłość Panu Bogu i wynagrodzić Mu za Msze Święte opuszczone w ciągu roku z różnych powodów. Wierni, którzy w czasie pasterki przyjęli Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego.

W najbliższą niedzielę przypada święto Świętej Rodziny z Nazaretu. Będziemy się modlić za wszystkie rodziny naszej parafii.

 

 

Za tydzień, w ostatnim dniu roku kalendarzowego, podczas nabożeństwa o godz. 16.00 będziemy dziękować Panu Bogu za wszystkie dni kończącego się roku. Podziękujmy w tym czasie za wszystkie łaski i dobrodziejstwa kończącego się roku, przepraszajmy za wszelkie zło przez nas popełnione i błagajmy o miłosierdzie Boże. Na to nabożeństwo serdecznie wszystkich zapraszamy, przyjdźmy, by z Bogiem pożegnać ten rok.

W czwartek w naszej parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Są to odwiedziny naszych Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterza do powierzonych jego trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej wspólnoty parafialnej. Niech nie zabraknie krzyża, świeczek, wody święconej i Pisma św. Dzieci pokazują zeszyty do religii, kandydaci do Bierzmowania indeksy, a dzieci z klas III i IV indeksy uczestnictwa we Mszy Świętej.

 

 

Porządek kolędy:

Czwartek Mystkówiec Szczucin –1 ksiądz

Mystkówiec Kalinówka –1 ksiądz

Wypychy Stare –1 ksiądz

Piątek Mystkówiec Stary – 2 księży

Wielątki Rosochate – 1 ksiądz

Sobota Wielątki Folwark – 2 księży

Nowe Wypychy – 1 ksiądz

Kolęda codziennie od godz. 9.00.Pojazdy prosimy przed godz. 9.00.

 

 Podziękowanie:

Dziękujemy za 4 choinki do żłóbka P. Andrzejowi Kalinowskiemu z Lutobroku. P. Justynie i Wojciechowi Markowskim za zrobienie żłóbku Bożonarodzeniowego w naszym kościele, Ks. Prefektowi, P. kościelnemu, P. Andrzejowi Sawinowi, Emilowi Brzezińskiemu i młodzieży gimnazjalnej za strojenie choinek i dekorację kościoła.

Na śmieci: Agnieszka i Janusz Wierzchoń z Wielątek Folwark 50 zł, Jan Bogusław Krakowiecki z Wielątek Folwark 40 zł, Barbara i Zbigniew Świercz z Wielątki Folwark 30 zł, Marianna Stelmach z Mystkówca Szczucin 30 zł, Halina Jackowska z Wielątek Rosochatych 30 zł, Wojciech Dabkowski z Wielątek Folwark 30 zł, Tadeusz Siemieniak z Komorowa 40 zł.

Bóg zapłać.

W tym tygodniu patronują nam:

26 XII – św. Szczepan (I w.), diakon Kościoła w Jerozolimie i pierwszy męczennik chrześcijański. Urodził się w Jerozolimie. Był jednym z 7 diakonów, których Apostołowie wybrali do pomocy w głoszeniu Ewangelii oraz do posługi ubogim, o czym wspominają Dzieje Apostolskie.

27 XII – św. Jan, Apostoł i Ewangelista, jedyny z grona Dwunastu, który nie poniósł śmierci męczeńskiej i do końca długiego życia świadczył o Chrystusie.

28 XII – święci Młodziankowie, dzieci okrutnie zamordowane z rozkazu Heroda, pragnącego zabić narodzonego Jezusa. Tytuł Młodzianków Męczenników nadali św. Ireneusz, św. Cyprian i inni ojcowie Kościoła dwuletnim, a nawet młodszym chłopcom zamordowanym w Betlejem na rozkaz króla Heroda. Ich kult datuje się od I wieku po narodzinach Chrystusa. Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych.

Oczekiwany Mesjasz niech szczodrzebłogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

PUSTE MIEJSCE PRZY STOLE

Dla niespodziewanego gościa, dla tych, których kochamy, a których nie ma przy nas zostawiamy miejsce przy wigilijnym stole. W sposób szczególny miejsce to wypełniają ci, którzy już odeszli, ale w naszym sercu pozostaną na zawsze. Puste miejsce – świadectwo naszej pamięci i miłości. Ale też świadectwo naszego bólu rozstania, bólu samotności. Kogoś zabrakło…

W tym czasie warto posłuchać „Kolędy dla nieobecnych” pełnej ciepła i pamięci o tych, którzy już są „po drugiej stronie”. A w wigilijny wieczór zapełniamy to miejsce myślami o nich, wspomnieniami i świadomością, że teraz są bliżej niż kiedykolwiek byli… i już nie jest tak bardzo puste… „I choć przygasł świąteczny gwar, bo zabrakło znów czyjegoś głosu, przyjdź tu do nas i z nami trwaj wbrew tak zwanej ironii losu…” – słyszymy w kolędzie. Wielu dopiero po stracie bliskiej osoby uświadamia sobie w pełni sens tych słów. Wiele rodzin w ciągu ostatniego roku utraciło kogoś bardzo bliskiego. Dla nich ta pierwsza Wigilia, pierwsze święta nie będą łatwe.

W Dzień Zmarłych wiele dusz opuszcza miejsce pokuty i za specjalną łaską przechodzi do nieba. Tylko w tym dniu udział w publicznych modlitwach biorą wszystkie dusze bez wyjątku. Wiele dusz w czasie długich lat jakie w czyśćcu przebywają, otrzymują według Sprawiedliwości Bożej tylko tę jedną jedyną ulgę. Ale najwięcej dusz idzie do nieba nie w dzień Wszystkich Świętych czy w Dzień Zaduszny lecz w wigilię Bożego Narodzenia.

W Wigilię zostawiamy nakrycie dla człowieka samotnego, potrzebującego pomocy…

… a co z potrzebującymi pomocy duszami?

Poświęć odrobinę swojego czasu i zapal świecę w intencji dusz w czyśćcu cierpiących, które znikąd ratunku nie mają.

Nikt o nich nie pamięta,

Nikt się za nich nie modli,

Tylko od nas mogą oczekiwać pomocy.

 

Wieczór wigilijny przed nami, a potem świąteczne dni. Dobrze, że pomyśleliśmy
o tym, jak naszym bliskim sprawić radość. Dobrze, że zależy nam, by naszym świątecznym spotkaniom przy stole towarzyszyła wzajemna życzliwość i radość. Nie zapomnijmy jednak o tym, co najważniejsze – Syn Boży przychodzi na świat, aby wywyższyć człowieka. Gdy zapuka do naszych serc, otwórzmy je z wiarą, jak uczyniła to Maryja na głos anioła. Niech przez działanie Ducha Świętego Jezus znajdzie w nich miejsce i zawsze żyje w nas!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.