IV Niedziela Adwentu

IV Niedziela Adwentu
20 grudnia 2015 r.

         To już ostatnia niedziela adwentowego przygotowania na przyjściimages (1)e Pana. Trzeba więc zrobić pewne podsumowanie tego okresu – czy rzeczywiście był on czasem czuwania i oczekiwania, w którym odczuliśmy bliskość przychodzącego Zbawiciela? Jeśli jest jeszcze coś do poprawienia – wykorzystajmy jak najlepiej ostatnie dni Adwentu.

Weźmy udziObraz2ał w roratach, które w naszym kościele są odprawiane: w poniedziałek, wtorek
i środę o godz. 7.15, czwartek ostatnie roraty o godz. 8.00.

      Dziś o godz. 9.00 Msza św. z przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju przez harcerzy z 25 PDH „Zawieja, harcerze i zuchy będą roznosić światełko w niektórych miejscowościach.

    W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia – wieczór szczególny, o czym śpiewamy w jednej z pastorałek. To dzień, który zaczyna się po zmroku, kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia. Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych doimages (1)mach i rodzinach. Od gestu pojednania, wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem rozpocznijmy wigilijną wieczerzę. Pamiętajmy o odczytaniu fragmentu Ewangelii. Zachowajmy też zwyczaj spożywania posiłków bezmięsnych.
Po zakończonym posiłku pozostańmy w rodzinnym gronie, by śpipobraneewać kolędy, by wspólnie się radować z przyjścia Zbawiciela na świat. Ze śpiewem kolęd na ustach przyjdźmy do naszej świątyni na Pasterkę.
o godz. 24.00Obraz3,

Zapraszamy na jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Pniewie, które rozpoczną się o godz. 23.30.

        W Dzień Zmarłych wiele dusz opuszcza miejsce pokuty i za specjalną łaską przechodzi do nieba. Tylko w tym dniu udział w publicznych modlitwach biorą wszystkie dusze bez wyjątku. Wiele dusz w czasie długich lat jakie w czyśćcu przebywają, otrzymują według Sprawiedliwości Bożej tylko tę jedną jedynpobrane (1)ą ulgę. Ale najwięcej dusz idzie do nieba nie w dzień Wszystkich Świętych czy w Dzień Zaduszny lecz w wigilię Bożego Narodzenia.

W Wigilię zostawiamy nakrycie dla człowieka samotnego, potrzebującego pomocy…
… a co z potrzebującymi pomocy duszami?
Poświeć odrobinę swojego czasu i zapal świecę w intencji dusz w czyśćcu cierpiących, które znikąd ratunku nie mają.0100
Nikt o nich nie pamięta,
Nikt się za nich nie modli,
Tylko od nas mogą oczekiwać pomocy.

      W piątek, 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia, Msze Święte w naszym kościele według porządku niedzielnego. Chociaż ten, kto bierze udział w pasterce, czyni zadość obowiązkowi uczestniczenia we Mszy Świętej w uroczystość Narodzenia Pańskiego, to jednakimages (3) zapraszamy was wszystkich na Mszę Świętą w ciągu dnia po to, by okazać miłość Panu Bogu i wynagrodzić Mu za Msze Święte opuszczone w ciągu roku z różnych powodów. Wierni, którzy w czasie pasterki przyjęli Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego.
Podobnie w drugi dzień świąt, w sobotę 26 grudnia, w święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika.
 W uroczystość Narodzenia Pańskiego, która wypada w piątek, nie obowiązuje oczywiście wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W najbliższą niedzielę przypada święto Świętej Rodziny z Nazaretu. Będziemy się modlić za wszystkie rodziny naszej parafii.

PODZIĘKOWANIE:
Dziękujemy P. Kazimierzowi Borkowskiemu z Lutobroku Folwark za choinki do żłóbka w kościele.
Wolontariuszom z ,,Caritas parafialnego” za rozwiezienie darów ,,Szlachetna Paczka”
Na wywóz śmieci ofiary złożyli : Marianna Kurowska z Cieńszy 30 zł. Maria Kiela z Toplnicy 30 zł. Teresa Bednarczyk z Topolnicy 30 zł. Sławomir Czajkowski z Plascusina 30 zł. Sławomir Keczmerski z Wielatki Folwark 30 zł. Barbara i Zbigniew Świercz z Wielatki Folwark 30 zł. Krystyna i Zdzisław Piątkowscy z Lutobroku 30 zł. J. i Edward Pikora z Wólki Folwark 30 zł.  R. i  Mirosław Garbacz z Wólki Folwark 30 zł. Emilia i Piotr Puławscy z Starego Mystkówca 30 zł. Leokadia Brulińska z Gładczyna Szlacheckiego 30 zł. Natalia i Wojciech Końscy z Mystkówca Starego 30 zł. Bóg zapłać za ofiary na wywóz śmieci z cmentarza.

Firma OKO – LUX s. c. przeprowadzi komputerowe badanie wzroku i pomiar ciśnienia śródgałkowego w naszym Ośrodku Zdrowia 23. 12. 2015r. zapisy telefoniczne lub osobiście.

31.12.2015r. organizowany jest wyjazd na noc sylwestrową na Jasną Górę. Wyjazd o godz. 14.00 sprzed kościoła w Pniewie. Zapisy pod nr tel. 518 223 255.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
26 XII – św. Szczepan, jeden z siedmiu diakonów ustanowionych przez Apostołów, który „pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu” Za swoją miłość i wierność Chrystusowi jako pierwszy oddał życie.

Wczoraj ks. Darek Kisiel obchodził swoje imieniny. Z tej okazji składaObraz4.my mu najserdeczniejsze życzenia. Obfitych Bożych łask oraz samych radosnych chwil! Niech Duch Święty opromienia swym światłem każdy dzień kapłańskiej posługi. Wytrwałości, spokoju, pogody ducha, oraz opieki Matki Bożej.

Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony…
  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim Parafianom i Gościom najserdeczniejsze życzenia: bliskiego i serdecznego spotkania z Nowonarodzonym Jezusem, radości serc przepełnionych Bożym pokojem, miłością i ufnością.images
   Niech światło zaczerpnięte z betlejemskiej stajenki rozprasza wszelkie ciemności, przywraca wiarę i nadzieję, a atmosfera radości i pokoju Bożego Narodzenia niech towarzyszy Wam wszystkim przez cały Nowy Rok 2016.

ZAUFAĆ BOGU
Z zaufaniem i zawierzeniem Bogu nie jest łatwo, ale jest to możliwe. Mówi nam o tym następująca historia:
„Normalna rodzina: rodzice, troje dzieci, niewielki domek. Rodzice pracują, dzieci chodzą do szkoły, z wyjątkiem ich najmłodszego. Pewnego dnia rodzinę dotyka tragedia. Wada instalacji, a może inna przyczyna jest powodem pożaru, który wybuchł w domu. Zawiadomiona straż przyjeżdża gasić pożar, ludzie przybiegli, aby pomóc. Rodzice z dziećmi z domu wynoszą to, co potrafią uratować z płomieni. Jednak płomienie coraz szybciej rozprzestrzeniają się. Ratując dobytek, zapomniano o najmłodszym. Pozostał w swoim pokoiku na górze domu. Nieubłagany ogień dotarł tam szybko ze swoją niszczycielską siłą. I właśnie wtedy rodzice przypominają sobie o swoim dziecku, choć właściwie to ono samo przypomniało im o swoim istnieniu. Chłopiec stanął przy oknie i rozpaczliwie zaczął płakać i wołać: – Mamo, tato gdzie jesteście?! Mamo, tato, pomocy, ratunku! Jak na jedną komendę rodzice spojrzeli w górę. Ogarnęło ich przerażenie.
Jak mogli zapomnieć o dziecku?! Jak można dziecko uratować? Jak można mu pomóc? Dziecko stoi w oknie i woła o pomoc. Nie można już wejść do środka. I wtedy ojciec dziecka staje pod oknem i z desperacją w głosie woła: – Skacz! Mówię ci, skacz! Z góry odzywa się głos: – Ja się boję, nic nie widzę oprócz dymu, nie widzę ciebie, tato! I po raz kolejny ten sam głos ojca woła: – Skacz, to nie jest ważne, że ty mnie nie widzisz. Skacz! Ja ciebie widzę, ja ciebie złapię. Dziecko przekonane przez ojca skacze z okna. Wpada w otwarte ramiona ojca, który płacząc, po raz kolejny, już tonem spokojnym, Mówi: – Najważniejsze, że ja ciebie widzę, moje kochane dziecko”.
Dziecko zaufało ojcu. Nie widziało nic oprócz dymu i ognia. Zawierzyło ojcu i dlatego potrafiło skoczyć w niepewne i nieznane. Bo tam był, wołał i zapewniał bezpieczeństwo kochający ojciec.
Takiego zaufania, takiego zawierzenia oczekuje od nas Bóg. Nie rozumiejąc po ludzku, nie wiedząc, czego Bóg chce od nas, dokonujemy skoku wiary w objęcia Boga. Dlatego Boże, niech się dzieje Twoja wola w moim życiu, tak jak w życiu Św. Józefa i Maryi, Matki Twojego Syna.

SŁUCHANIE I ZASŁUCHANIE
Dziś już ostatnia niedziela Adwentu, a teksty liturgiczne kierują nasze oczy na Maryje. Jej imię powraca echem, gdy słyszymy zapowiedź proroka, że Mesjasz narodzi się w Betlejem. O Jej spotkaniu z Elżbietą mówi Ewangelista: Maryja zaniosła krewnej Jezusa. Matka i Syn są nierozłączni: gdzie Syn, tam i Jego Matka; tam gdzie Matka, tam Syn – oboje zanurzeni w tym, czego pragnie Pan Bóg.
Betlejem przez wieki jest światu nieznane i ukryte w górzystej Judei. Podobnie Maryja – ukryta W zwyczajności, nieznana i prosta Dziewczyna. Wybrana przez Boga idzie z pośpiechem, niosąc pod sercem Zbawiciela, aby służyć, bo taką rozeznaje Wolę Pana Boga. Uczy się od Niego pokory i zawierzenia bez reszty. Elżbieta, wrażliwa na głos Ducha Świętego, rozpoznaje ukryte działanie Boga w zwykłej sytuacji codziennego życia. Pod wpływem Ducha nazywa Maryję błogosławioną między niewiastami” oraz nadaje jej tytuł Matki Pana.Obraz1,
Te biblijne obrazy zachęcają nas, abyśmy wzrastali w pokorze, nie szukali rozgłosu, lecz wybierali to, co ukryte. Maryja staje się znakiem pokory Boga, który nie przyszedł po to, aby mu służono, lecz aby służyć. Elżbieta przemawia pod natchnieniem Ducha Świętego, a Jej słowa pełne Bożej prawdy przez wieki powtarza Kościół.
Warto sobie postawić parę pytań. Co robię, aby wybierać drogi pokory, służby? Jak dbam o otwarcie serca na natchnienia Ducha Świętego? Jak dbam o wypowiadane słowa? Niech ta niedzielna Msza św. będzie czasem zasłuchania w głos Pana Boga, bo „kto nie słucha Boga, ten niema światu nic do powiedzenia” (Hans von Urs Balthasar).
Anastazja Seul

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek 21 grudnia
7.15 Za † Edmunda Tyburskiego in. pracowników pralni ,, Edyta-Dobczyce”.
16.00 1. Za † zmarłych z rodziny Sieńkowskich i Kołodziejczyk.                                                               2. Za † Józefa Kuczyńskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                             3. Za † Mariannę Borkowską z ofiar uczestników pogrzebu.

Wtorek 22 grudnia
7.15 Za † Antoniego – Andrzeja Sieńkowskiego od rodziny Postek zamiast kwiatów.
16.00 1. Za † rodzinę Groszek.                                                                                                                     2. Za † Zygmunta Milczarczyka od chrześniaczki Doroty Łyczkowskiej z rodziną.                         3. Za † Wacława Stelmacha z ofiar uczestników pogrzebu.

Środa 23 grudnia
8.00 Za † Michała i Helenę Sangórskich w rocznicę śmierci.
16.00 1. Za † Annę i Edwarda Dawidczyk rodzc. Dawidczyków i Frąckiewiczów.                                     2. Za † Henryka Kowalskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                           3. Za † Mariannę Grzywacz z ofiar uczestników pogrzebu.

Czwartek 24 grudnia
8.00 1. Za † Stanisława Mroza w 23 rocznicę śmierci i o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla              całej rodziny.                                                                                                                                   2. Za † Krystynę Fraszek z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                 3. Za † Piotra Pogłoda z ofiar uczestników pogrzebu.

Piątek 25 grudnia
24.00 1. W intencji parafian.                                                                                                                       2. Dziękczynna o dary ducha Św. dla Magdaleny Trzcińskiej z okazji 18 rocznicy                             urodzin.
9.00 1. Za † Szczepana Baranowskiego.                                                                                                    2. Za † Adama Piątka.
11.00 Za † Henryka Kowalskiego w 1 rocznicę śmierci i jego rodziców.
16.00 1. Za † Zofię i Józefa Kuczyńskich.                                                                                                     2. Za † Józefa Kaczmarczyka.

Sobota 26 grudnia
9.00 1. Za † Genowefę Ickiewicz w 6 rocznicę śmierci.                                                                           2. Za † Jana Jackowskiego w 4 rocznicę śmierci.
11.00 Dziękczynna o Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Jadwigi i Jerzego Kacprzyńskich z               okazji 50 rocznicy ślubu.
16.00 Za † Zofię i Bolesława Grzywacz.
17.00 Ślub – Wioleta Muzyk i Stanisław Puławski.

Niedziela 27 grudnia
9.00 1. O Boże błogosławieństwo i zdrowie i potrzebne łaski dla Patrycji Garbacz z okazji 18                 rocznicy urodzin intencja rodziców, siostry i dziadków.                                                             2. Za † rodziców Uwijaków i Kalinowskich.
11.00 W intencji parafian.
16.00 1. Za † Adama Chmielewskiego.                                                                                                       2. Za † Jerzego Wierzchonia i rodziców z obojga stron.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.