IV Niedziela Wielkanocy

IV NIEDZIELA WIELKANOCY
26 kwietnia 2015 r.

Dziś czwarta niedObraz1ziela  Wielkanocy, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza ze względu na proklamowaną w tę niedzielę perykopę ewangeliczną o Chrystusie Dobrym Pasterzu. Podczas Mszy Świętej modliliśmy się o powołania do służby Bogu w Kościele i podobnie będziemy czynić w najbliższym tygodniu z racji obchodzonego dziś 52. Światowego Dnia Modlitw o Powołania, rozpoczynającego okresowe dni modlitw o powołania w Kościele powszechnym, a w naszej Ojczyźnie – Tydzień Modlitw o Powołania.

Dzisiejsza – ostatnia niedziela kwietnia – jest również dniem modlitwy za kierowców o bezpieczeństwo na drogach, przestrzeganie przepisów drogowych i Boże błogosławieństwo. Jest to inicjatywa polskiego oddziału Stowarzyszenia na rzecz misyjnych środków transportu, w skrócie MIVA Polska.

W środę będziemy obchodzić święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy.

W piątek pObraz3o Mszy Świętej wieczornej rozpoczniemy pierwsze Obraz2

Jako Polacy mamy szczególne zobowiązanie do oddawania czci Matce Bożej, dlatego zachęcamy parafian do licznego udziału w nabożeństwach majowych odprawianych w kościele. Zachęcamy także do podtrzymania zwyczaju śpiewania litanii loretańskiej i pieśni maryjnych przy kapliczkach przydrożnych przez osoby, które nie mogą przyjść do kościoła w godzinach nabożeństwa. Poodnawiajmy figury na wioskach

W tym roku nabożeństwa majowe  mają nas przygotowywać na spotkanie z Matka Bożą Częstochowską.

W tym tygodniu przypadają: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
Spowiedź święta przed Mszą Świętą.

W piątek – pierwszy w maju – wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Święty Józef był mężem Maryi. Jego postać znamy z przekazów Ewangelii. Czcimy go dwukrotnie w ciągu roku: 19 marca – jako Oblubieńca Matki Bożej, a dzisiaj – jako wzór i patrona ludzi pracujących. W tym dniu nie ma postu.

Obraz4W sobotę – pierwszą w maju – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, a także Dzień Polonii i Dzień Flagi Narodowej.

2 maja w pierwszą sobotę miesiąca, decyzją EpisObraz5kopatu Polski, przypada Uroczystość NMP Królowej PolskiMsze św. będą o godz. 9.00, 11.00 i 17.00. O godz. 9.00 program patriotyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Pniewie i msza św. Za Ojczyznę z racji Święta Narodowego i Strażaków z racji ich patrona Św. Floriana.

Przyszła Niedziela, Pierwsza miesiąca – Adoracyjna, po sumie procesja Eucharystyczna, prosimy Asystę w pełnym składzie.

Próby i spotkania:
Próby dla dzieci do Pierwszej Komunii Św. będą w poniedziałek 27 kwietnia i w czwartek 30 kwietnia o godz. 16.00 w kościele, obecność obowiązkowa.

Dziś po Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie Zelatorów KŻR w kościele.

Podziękowanie:
Dziękujemy Strażakom z Pniewa za wypompowanie wody z piwnic plebanii.

Obraz6

Pewnego dnia, w wypadku samochodowym zginęła młoda kobieta. Gdy szła do nieba, podziwiała tamtejsze piękno i spokój, jednak nie chciała tu być. Uważała, że jest jeszcze za młoda, aby umierać. Zatrzymała się przed bramą do Królestwa Niebieskiego. Spośród obłoków jej oczom ukazał sie Pan Bóg. W ręku trzymał coś, co wyglądem przypominało malutki monitorek. Kobieta rzuciła Mu się do stóp.
– Ach! Boże, dlaczego mnie już do siebie wezwałeś?? Przecież miałam przed sobą jeszcze całe życie!!
Pan Bóg spojrzał na nią smutnym wzrokiem i włączył owo urządzenie, które trzymał w ręku. Nic nie mówił. Na monitorku ukazał się jej piękny mężczyzna. Młody, przystojny, z oczu błyskała bystrość i inteligencja.
– Kto to? – spytała kobieta.
– To? to Twój syn… gdybyś robiła to, co chciałem dla ciebie – odpowiedział Pan Bóg. Uważnie przyglądał się kobiecie.
– M-mój syn? – kobieta była nieco zakłopotana – mogłam mieć takiego syna, gdybyś mnie nie zabrał do siebie. W jej głosie słychać było rozgoryczenie i żal – Dlaczego pozbawiłeś mnie radości, jaką mogłabym czerpać z wychowywania tak wspaniałego dziecka?
Pan Bóg nadal wpatrywał się w nią.
– Wiesz, kim mógłby być twój syn? Byłby wspaniałym politykiem i z pewnością zmieniłby losy wielu ludzi. Byłby opiekuńczy dla ciebie i swojej rodziny, którą by założył. …Gdybyś robiła to, co ja chciałem dla ciebie… – powtórzył jeszcze raz Bóg.
 – Skoro byłby taki wspaniały, to czy nie mógłbyś go… nas ocalić? Mnie przed śmiercią, a jego przed nienarodzeniem?
– Nie. Nie mogę tego zrobić. Pamiętasz tę noc, 16 lat temu? – kobieta wystraszona spojrzała na Boga. On był całkiem spokojny i smutny. – Wiem, że próbowałaś o tym zapomnieć. Powiedziałaś, że nie chcesz umierać, a swoje dziecko naraziłaś na śmierć. Powiedziałaś, że nie pozwoliłem ci wychowywać syna… sama się pozbawiłaś tego prawa. Chciałem, abyś urodziła tego chłopca. Miałem wobec niego wspaniały plan. A ty go zepsułaś. Wiem, że było ci ciężko. Chłopak od ciebie odszedł, byłaś sama. Ale nie pomyślałaś o tym, że właśnie dlatego, że byłaś samotna chciałem ci go dać. Byłby wspaniały. Byłabyś najszczęśliwszą matką na świecie.
– Boże! Wybacz mi!
– Dziecko moje… Ja wybaczyłem ci już wtedy, gdy skończył się ten morderczy zabieg.

Nigdy nie rób tego, co ty uważasz za stosowne. Nie mów, że nie ma już dla ciebie szans. Nigdy nie trać wiary. nigdy nie rób czegoś, czego będziesz żałował przez całe życie. Daj ludziom szansę życia. Bo to Bóg chce, abyś dawał ŻYCIE niezależnie od tego, czy jesteś chłopcem, czy dziewczyną. Gdy widzisz, że już nie dajesz rady, módl się. módl się takim, jakim jesteś. Tylko Bóg wie, co jest dla ciebie dobre. Pozwól Mu wejść w twoje życie. I usłysz Jego głos, gdy mówi do ciebie: „Oto stoję u drzwi i kołaczę”.

PASTERZE WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA

Współczesne mass media, przekazując informacje, równocześnie pouczają, wskazują jedynie słuszne rozwiązania, tworzą mody i zwyczaje … Ale wraz z coraz większą łatwością docierania z informacjami zanika odpowiedzialność za przekazywane treści. To media tworzą pierwszą grupę dzisiejszych „pasterzy”. A za kim ja podążam?
Uzdrowienie chromego (I czytanie) jest znakiem mocy Dobrej Nowiny. Ona przemienia życie. Uzdalnia do rzeczy niemożliwych. Uzdrawia z tego, co uznajemy za nieuleczalne. Ale Dobra Nowina wymaga przyjęcia jej z wiarą. A wiara może zaistnieć, gdy uznamy własną grzeszność i nieużyteczność zasług. Gdy przyjmiemy darmową miłość Boga, który dla naszego zbawienia wydał Swego Syna na śmierć.
Wiara nie jesObraz7t bezruchem, ale daje pewność bycia dzieckiem Boga. Daje siłę do budowania Kościoła, czyli wspólnoty dzieci Bożych żyjących w miłości i jedności. Tę budowlę można wznosić wyłącznie na Chrystusie. Świat Go odrzuca, bo wiara w Niego sprawia, że wyrzekamy się pysznego zajmowania pierwszych miejsc i zarozumiałych przekonań na swój temat. Wiara uwalnia nas od służenia światowym ambicjom, które pragną w nas rozbudzać i podtrzymywać współcześni liderzy.
Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do refleksji nad tym, za kim faktycznie idziemy, kto jest dla nas autorytetem, komu ufamy? Jest tylko jeden Dobry Pasterz. Jego wejście do owczarni i stanięcie na czele owiec dokonało się na krzyżu, gdzie pokonał śmierć. On nie straszy i nie uwodzi, ale otwiera przed nami bramy śmierci. Zwycięża w nas strach przed śmiercią. Pozwala nam kochać całym sobą.

ks. Maciej Warowny

TRWA WIECZNIE

To zaś co niewidzialne, trwa wiecznie. (2 Kor 4,18)

Wiecznie trwa Bóg.
Wiecznie trwa Prawda i Miłość.
Wiecznie trwa dusza zjednoczona z Bogiem.
Wiecznie trwają dobre uczynki ludzkie.
To co niewidzialne – trwa wiecznie.

PRZEPROWADZKA

Jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie. (2 Kor 5,1)

Śmierć, to nie koniec naszego życia.
Śmierć, to nie kres naszej egzystencji.
Śmierć, to przeprowadzka z mieszkania doczesnego do mieszkania otrzymanego od Boga.
Przeprowadzka z Ziemi do Nieba.

PIELGRZYMI

Jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami. (2 Kor 5,6)

Jak trudno nastawić się do prawdy, że tu na Ziemi, nie mamy stałego zamieszkania.
Tutaj wszyscy mamy tymczasowe zakwaterowanie.
Tutaj tylko pielgrzymujemy.
Tutaj tylko wędrujemy.
Oby pielgrzymowanie nasze było zawsze w towarzystwie Jezusa.
„Pawłowy siew” Władysław Kluz

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek   27 kwietnia
 7.30   1. Za † Mariana Kisiela z ofiar uczestników pogrzebu.
2. Za † wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące.
18.00   Za † Jana Rogulskiego i jego rodziców oraz Barbarę Zdunek.

Wtorek       28 kwietnia
7.30   Za † Jana Wróbel z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00   Za † Eugeniusza, Mariana, Stefanię Pietrucha, Henryka, Antoniego i Mariannę                                  Krawczyk.

Środa 29 kwietnia
17.30   O Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego dla Błażeja Mroza w 18 rocznicę                      urodzin in. rodziców.
18.00   1. Za † Zofię i Franciszka Falba oraz Jana Lewandowskiego.
           2. Za † Kazimierza Drążewskiego z ofiar uczestników pogrzebu.

Czwartek  30 kwietnia
7.30   Za † Tadeusza Murzę w 18 rocznicę śmierci, intencja syna Karola.
18.00 1. Za † Mariana Puławskiego intencja imieninowa.
2. Za † Bogusława Kordowskiego z ofiar uczestników pogrzebu.

Piątek       1 maja
16.00   1. Za † Adama i Kazimierza Przybysz, rodziców Zofię i Aleksandra Gójskich intencja                               córki.
2. Za † Jana i Mariannę Kowalskich, Stanisława i Stanisławę Jackiewicz.
17.00   Ślub Agaty Piątek i Przemysława Czupryny.

Sobota       2 maja
9.00 Msza św. za Ojczyznę z racji Uroczystości NMP Królowej Polski i Strażaków z ok. Św.           Floriana.
11.00   Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
16.00   Ślub Martyny Czajkowskiej i Huberta Kołodziejskiego.
17.00  1. Za † Zygmunta Rojek.
2. Za † Zygmunta Trzcińskiego intencja imieninowa i rodziców Koczarów intencja                                  dzieci.
3. O dary Ducha Św. dla Łukasza z okazji 18 urodzin, intencja rodziców.

Niedziela      3 maja
9.00   Za † Mieczysława Kosieradzkiego w 3 rocznicę śmierci.
11.00   W intencji Parafian.
16.00  1. Za † Mariannę Ciemerych w 4 rocznicę śmierci.
2. Za † Pawła Turka w 12 rocznicę śmierci, Mirosława Turka i rodziców Kalinowskich.               3. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.

Obraz9                          Obraz8

  

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.