Lista poległych

Lista poległych w czasie II wojny światowej z parafii Pniewo.[1]

Ks. prob. Konstatnty LEWANDOWSKI, zamordowany w obozie Oświęcimiu (Auschwitz ) w 1943 r. Na cmentarzu w Pniewie znajduje się jedynie jego grób symboliczny.

 

CIEŃSZA.

  1. Czubkowski Stanisław, lat 23, zginął 13 maja 1945 r.
  2. Kasiński Jan, lat 50, postrzelony 15 kwietnia 1941 r. zmarł 14 marca 1946 r.
  3. Kisiel Jan, zastrzelony we własnym domu 6 lutego 1940 r.
  4. Makowski Jan, zastrzelony przy kopaniu okopów w Popowie 20 sierpnia 1944 r.

CISKI

  1. Karłowicz Adam, zginął 27 września 1939 r.

GŁADCZYN RZĄDOWY

  1. Koczara Franciszek, zginął w Berlinie 1945 r.
  2. Orłowski Jan, lat 48, zginął 22.02.1946 r. ok. godz. 24.00
  3. Szczerba Janina, zginęła w domu 1945 r.
  4. Szustakowski Stanisław, zginął 12.09.1945 r. godz. 23.00
  5. Dąbkowski Stanisław s. Tomasza, ur. 17.03.1902, lat 43, zginął w obozie w 1945 r.
  6. Jackowski Józef, ur. 06.01.1906r. w Pniewie, zginął w obozie w Niemczech
  7. Perzanowski Czesław, zginął w obozie Flossenburg w Niemczech 30 maja 1943 r.
  8. Prus Stanisław, ur. 25.05.1909r., lat 36, zabrany z domu 18 maja 1944r., zginął w Niemczech w lutym 1945 r.
  9. Skowroński Jan, ur. 06.04.1906r., lat 33, zginął w 1939 r.

LUTOBROK FOLWARK

  1. Bajno Jan, zginął na wojnie w 1939 r.

LUTOBROK WIEŚ

  1. Nowotka Franciszek, zabrany na roboty do Niemiec wraz z żoną, zginęli
  2. Nowotka Józef, zginął na wojnie
  3. Nowotka Marian, zabrany przez żandarmerię w 1941 r. nie wrócił
  4. Nowotka Stanisław, lat 32, zginął we wsi Siwki pod Radzyminem 12.09.1939r.
  5. Potęga Józef, zginął w 1944 r.
  6. Sobociński Władysław, aresztowany 18 maja 1944r., osadzony 16.07.1944r. w obozie w Stutthofie

MIERZĘCIN

  1. Baczyńska Marianna, ur. 26.06.1904r., zginęła w więzieniu
  2. Falba Jan, zginął nad morzem Bałtyckim
  3. Falba Stanisław, zginął w Auschwitz (Oświęcim)
  4. Gąsiorowski Józef, zginął w więzieniu
  5. Grosiek Stanisław, zginął podczas kopania okopów
  6. Grosik Aleksander, zginął w Auschwitz (Oświęcim)
  7. Podgórski Antoni, zginął podczas kopania okopów
  8. Sitek Feliks, zginął podczas kopania okopów
  9. Sitek Stanisław, zginął w Królewcu

MYSTKÓWIEC STARY

  1. Bieńkowski Jan, ur. 1902 r. zamordowany w Treblince w 1940 r.
  2. Depta Stanisław, ur. 1924 r., zginął pod Rotenburgiem 16.04.1945r.
  3. Grzybowski Józef, ur. 1910 r. zamordowany w Auschwitz w 1944 r.
  4. Grzybowski Stanisław, ur. 1913 r., zamordowany w Auschwitz 1944r.
  5. Jackiewicz Stanisław, zginął forsując Odrę 15.03.1944 r.
  6. Kacperski Kazimierz, ur. 1918 r., osadzony 16.07.1944r. w obozie w Stutthofie, zamordowany
  7. Kacperski Stefan, ur. 1916 r. poległ pod Modlinem 26.09.1939 r.
  8. Kamińska Czesława, ur.1922 r., zginęła podczas bombardowania Berlina w 1944 r.
  9. Lewandowski Antoni
  10.  Lewandowski Piotr, ur. 1924, zginął pod Rotenburgiem16.04.1945r.
  11.  Lipiński Antoni, zginął forsując Odrę 18.03.1944r.
  12. Szurawski Feliks, ur. 1922 r., zginął w walce z bandą UPA 1945r.

PNIEWO, aresztowani 18 maja 1944 r.

  1. Biernacki Franciszek
  2. Borawiec Paweł
  3. Brzeziński Czesław, lat 22, osadzony 16.07.1944r. w obozie w Stutthofie, zmarł po powrocie z niewoli 22.05.1946r.
  4. Brzeziński Edward, osadzony 16.07.1944r. w obozie w Stutthofie
  5. Brzeziński Jan, ur. 24.04.1914r., osadzony 16.07.1944r. w obozie Stutthofie
  6. Cichocki Franciszek, organista, lat 48, pochodził z par. Krysk, zmarł po powrocie z więzienia 19.06.1944r.
  7. Ciechomski Stanisław
  8. Dąbkowska Anna, lat 20, zabita 24 maja 1944r. razem z ojcem, nie zdradziła miejsca ukrycia broni ze zrzutów
  9. Dąbkowski Kazimierz, zmarł 18.07.1944r. w obozie w Stutthofie
  10. Dąbkowski Stanisław, zabity wraz z córką 24 maja 1944r.
  11.  Dzierzbiński Michał, zmarł 18.07.1944r.
  12.  Górecki Jerzy
  13.  Jackowski Stanisław, zmarł po powrocie z obozu w Stutthofie 26.06.1945r.
  14.  Jacniacki Wiktor, nauczyciel
  15.  Jakubiak Edward, nauczyciel, dowódca miejscowego AK, zabity przez Niemców podczas ucieczki 18 maja 1944r.
  16.  Jankowski Jan
  17.  Jaroszewski Sylwester
  18.  Młynarczyk Marian, osadzony 16.07.1944r. w obozie w Stutthofie
  19.  Młynarczyk Stefan
  20.  Nowociński Stanisław
  21.  Ostrowski Marian
  22.  Pilarski Edward
  23.  Prus Ryszard
  24.  Przychodzeń Tadeusz, osadzony 16.07.1944r. w obozie w Stutthofie
  25.  Zdunek Władysław, lat 40, zabity przez żandarmów niemieckich 24.05.1944r. o godz. 18.00, pochowany 25.05.44r. w Pniewie, akt zgonu nr 41/19.10.1953.

 

PNIEWO KOLONIA

1. Dana Stanisław, zginął w obozie na Majdanku w 1943 r.

2. Dawidczyk Stanisław, zastrzelony w domu w 1942 r.

3. Krawczyk Stanisław, zginął pod Monte Cassino we Włoszech w czasie walk (17 stycznia – 19 maja 1944 r.)

4. Makowski Franciszek, zastrzelony w domu w 1943 r.

  1. Totarski Władysław, zginął w czasie walk w Modlinie w 1939 r.
  2. Witkowski Stanisław, zginął w czasie walk w Modlinie w 1939 r.

 

WIELĄTKI ROSOCHATE

1.Chmiel Piotr, ur.14.06.1885r.

2.Lewandowski Piotr

 

WÓLKA PRZEKORY

  1. Dudzik Adam, zginął 2 lipca 1942 r. w Persji

WYPYCHY STARE

  1. Mościński Władysław, lat 30, zginął w 1945 r.

 

 

[1] Zob. AP, Księdze Ogłoszeń Parafialnych w 1972 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *