Niedziela Chrystus Króla

Niedziela Chrystus Króla

26 listopad 2017r.

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po wszystkich Mszach Świętych wystawiamy Najświętszy Sakrament i odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

W najbliższy czwartek, 30 listopada, przypada święto św. Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Tradycja głosi, że po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona podczas Mszy Świętej.

W tym tygodniu przypada czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, w naszym kościele będzie możliwość w piątek od godz. 15.30. W piątek z sakramentami świętymi odwiedzimy chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej po Mszy św. porannej. Zachęcam też do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy o liczne i święte powołania do kapłaństwa, również z naszej wspólnoty parafialnej.

W pierwszą sobotę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 9.00 różaniec poprowadzą Koła Żywego Różańca z Wielątek Folwark. Nasze osobiste i wspólnotowe intencje przedstawmy Niepokalanemu Sercu Maryi podczas pierwszosobotniego nabożeństwa.

Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo nastawieni.

Przy wyjściu z kościoła są do nabycia książki pt. ,,Wszystko o Eucharystii”.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej 5 grudnia na mszy św. o godz. 11.00 zostanie odprowadzony z Gładczyna Szlacheckiego i Malwinowa i przekazany do Komorowa.

Kancelaria Parafialna czynna w dni powszednie od wtorku do soboty w godz. od 15.00 do 16.00.

27 listopada o godz. 14.00 w Kuźni Kurpiowskie w Pniewie odbędzie się spotkanie z Dzielnicową z Komendy w Pułtusku. Serdecznie zapraszamy.

2 i 9 grudnia odbędzie się świąteczna zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących w naszej Parafii. Jak co roku w sklepach naszej parafii będą stały kosze i wolontariusze gdzie będzie można produkty, z których będziemy robić paczki świąteczne. Zbiórka przeprowadzona będzie w Topazie u Pana Pawła i Iwony Kisiel, u państwa Słomków i w Komorowie oraz na stacji Orlen u Pani Agnieszki Brzezińskiej. Bóg zapłać wszystkim, którzy zechcą wspomóc.

„Przyjdź królestwo Twoje”. Tę prośbę wypowiadamy w każdej modlitwie Ojcze nasz. Wyrażamy w niej pragnienie, aby Królestwo Boże jak najszybciej objawiło się w pełni. Musimy być świadomi, że nadejście pełni Królestwa Bożego wiąże się z sądem ostatecznym. Prośmy więc Boga: Panie, przyjdź i osądź mnie! Chcę usłyszeć Twój wyrok w mojej sprawie. Ale myślenie o sądzie ostatecznym wielu z nas napełnia lękiem. W Ewangelii zapisanej przez św. Mateusza jest to jednak zapowiedź pełna nadziei. Miłość, miłosierdzie, dobro – to są zdrowe owoce, którym Jezus zmarnować się nie pozwoli. Sąd będzie polegał na zbieraniu tych dobrych owoców naszego życia. W kłopocie będą tylko ci, którym takich owoców zabraknie. Sąd będzie egzaminem z miłości. Kto go zda, wykaże się właściwymi umiejętnościami, by królować z Jezusem, czyli by dostać się do nieba. Bo przecież Jezus Chrystus jest królem miłości i miłosierdzia, a niebo będzie niekończącym się doświadczaniem miłości i nieustannym miłowaniem. Za takim królestwem już się tęskni: Przyjdź królestwo Twoje, Panie, i pomóż mi być miłosiernym.

Rozważanie zaczerpnięte z terminarzyka Dzień po dniu 2017

 

Podziękowanie:

Cecylia i Ryszard Borek na Kościół 120 zł i 30 zł. na śmieci, Rodzina Wasików z Suwina 30 zł., Joanna i Łukasz Bułakowscy z Gładczyna Szlacheckiego 30 zł, Leokadia i Zdzisław Stępkowscy ze Zdzieborza 40 zł, Teresa i Kazimierz Skóra z Wypych Nowych 30 zł., Agnieszka i Sławomir Nasiadka z Wypych Nowych 30 zł., Agnieszka i Jan Skierkowscy z Gładczyna Szlacheckiego 30 zł, Janina i Marian Baczyńscy ze Zdzieborza 30 zł, Wanda i Jerzy Śliwka z Mystkówca Kalinówki 30 zł. Bóg zapłać.

W tym tygodniu Pan Organista będzie roznosił pobłogosławiony opłatek w następujących wioskach:

Poniedziałek Pniewo ul. Pułtuska i Armii Krajowej

Wtorek Pniewo Kolonia, Lutobrok Folwark i Placusin

Środa Topolnica i Drwały

Czwartek Lemany

Sobota Suwin i Zdziebórz

Opłatek roznosi sam P. Organista, a nie ktoś inny.