V Niedziela Wielkanocy

V NIEDZIELA WIELKANOCY
3 MAJA 2015 r.

Dziś – piąta niedziela Wielkanocy, a zarazem pierwsza Niedziela Miesiąca. Po sumie Adoracja i procesja Eucharystyczna.

Składamy Strażakom z naszej parafii najlepsze życzenia zdrowia i Bożego Błogosławieństwa z okazji ich patronalnego święta Św. Floriana.
W środę – święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba.

7 maja w pierwszy czwartek miesiąca miesiąca, Prywatna Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00.
pobraneW piątek będziemy obchodzić uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski obok Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, i św. Wojciecha, biskup
a i męczennika. Ze względu na uroczystość w najbliższy piątek nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa.

Z okazji zbliżającego się dnia imienin naszego księdza Proboszcza Stanisława składamy najserdeczniejsze życzenia. Wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej, zdrowia, wytrwałości, spokoju i pogody ducha. Wszystkiego, ahaco najlepsze i najpiękniejsze. Niech Bóg Jedyny prowadzi Cię prostymi drogami. Niech przedłuża lata Twojego życia, darzy zdrowiem i  pozwoli jak najowocniej dalej służyć budowaniu Królestwa Bożego na ziemi.

 

W poprzednią niedzielę po sumie odbyło się spotkanie Zelatorów KŻR. Ustalono, że Różaniec w pierwsze soboty miesiąca będą prowadziły poszczególne KŻR z wiosek alfabetycznie, rozpoczęła Cieńsza. Następny różaniec poprowadzą Ciski. Zakupimy kandelap do naszej świątyni jako wotum po peregrynacji. Wszyscy należący do kół różańcowych będą mieli legitymacje różańcowe. Przygotowujemy zobowiązania duchowe na uroczystości peregrynacyjne. Materiały otrzymali zelatorzy do konsultacji. Zakupiliśmy już na peregrynację Matki Bożej nowy ornat i stułę oraz planszę ze Ślubami Jasnogórskimi.
Otrzymaliśmy zgodę na wycięcie drzew na cmentarzu, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mogą zniszczyć pomniki.Obraz3
Nabożeństwo majowe po Mszy Świętej wieczornej.
W tym roku nabożeństwa majowe, mają nas przygotowywać na spotkanie z Matka Bożą Częstochowską. Przychodźmy na nabożeństwa do kościoła, śpiewajmy litanie przy figurach na wioskach lub w naszych domach. Poodnawiajmy figury na wioskach.

W przyszłą Niedzielę na sumie Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii. Spowiedź dla dzieci ich rodziców i członków ich rodzin będzie w sobotę 9 maja od godz. 9.00 do 10.00.
Wyjazd dzieci Komunijnych do Lichenia z rodzicami będzie 17 maja br. o godz. 6.00 z przed Kościoła w Pniewie. Koszt wyjazdu 45 zł. Zapisy u p. Anny Kowalskiej z Wypych Nowych nr. tel. 502 367 426.
9 maja organizowana jest pielgrzymka do Sokółki. Zapisy pod nr tel. 798 199 215.

PRÓBY I SPOTKANIA:
Próby dla dzieci do Pierwszej Komunii Św. będą w poniedziałek 4 i środa 6 maja br. o godz. 16.00 w kościele, obecność obowiązkowa.
PODZIĘKOWANIE:
Dziękujemy P. Aleksandrze Gajewskiej, Jolancie Salwin, Markowi Siemieniakowi i dzieciom i młodzieży z Zespołu Szkół w Pniewie za program patriotyczny z okazji Uroczystości MB Królowej Polski 3 Maja.
Ofiary na wywóz śmieci złożyli:
Marianna i Ludwik Kucińscy z Cisk, Mariola i Grzegorz Prus z Mystkówca Kalinówki
Bóg zapłać ofiarodawcom

Boże ciało wypada w tym roku 4 czerwca. Po mszy św. o godz. 11.00 wyruszy procesja do 4 ołtarzy. Ołtarze w tym roku przygotowują np. wioski:
1. Koło państwa Wróbel – Cieńsza
2. Przy sklepie P. Kisiel – Drwały i Mierzęcin
3. Przy Zespole Szkół – Gładczyn osiedle
4. Koło P. Zacharskich – Gładczyn Rządowy

Obraz1.W Gościu Niedzielnym warto przeczytać:
– Rymkiewicz – pisarz i poeta odrzucił prestiż i pieniądze (100 000 zł.) w uzasadnieniu napisał, że nie chce przyjąć nagrody od Hanny Gronkiewicz-Waltz ze względu na jej postępowanie po zamachu w Smoleńsku;
– O nas bez nas, o ignoranci zachodu i braku polskiej polityki historycznej – rozmowa z profesorem Wojciechem Roszkowskim. Jeśli finansujemy ze źródeł państwowych filmy takie jak „Pokłosie” czy „Ida” to mamy, to co mamy: szefa FBI mieszającego Polaków z nazistami. Bronisław Komorowski mówił w 2010 r. że trzeba się zastanowić czy w ogóle warto prowadzić politykę historyczną.
– śmierć za kubek wody – o okolicznościach skazania na śmierć chrześcijanki AsiiBibi i losie jej rodziny z jej mężem Ashiqiem Masihem i córką Euisham Ashiq

PASTYLKA NIEŚMIERTELNOŚCI
Być latoroślą w Kościele oznacza prowadzić życie w łączności z Jezusem Chrystusem. Latorośle nie są samowystarczalne, bo zależą od krzewu winnego. On jest źródłem życia.
Święty Ignacy Antiocheński nazywał Eucharystię medykamentem, czyli pastylką nieśmiertelności. Ten epitet nawiązuje do dzisiejszej Ewangelii o krzewie winnym i latoroślach. Wiemy, na czym polega żywotność gałązek. Czerpią one soki z korzeni. Chrystus porównuje Siebie do winnego krzewu, a wierzących w Niego do latorośli. Tak, jak gałązki winnego krzewu, wydajemy dobre owoce, gdy jesteśmy ściśle związani ze Zbawicielem.
Czasami zachowujemy się jak wyschnięta latorośl, jak krzak na stepie czy pustyni. Wybieramy miejsca spObraz4alone, ziemię bezludną. Nie potrafimy dostrzec chwili, gdy nawiedza nas Boża miłość. Co gorsza, nie płoniemy jak krzak Mojżesza, który świadczył, że Pan jest blisko. Tymczasem trzeba trwać w Chrystusie, to znaczy żyć w Jego obecności. Pozwolić Ojcu niebieskiemu na przycinanie nieprzydatnych pędów, by nas oczyszczał. Jest w nas wiele dzikich odrośli, stale wyrastających. Przywiązujemy się do rzeczy nieużytecznych, czasem pełnych blasku, ale wyjaławiających, które nas rozpraszają. Nie koncen­trujmy się na tym, co żywotne. W przypowieści o krzewie winnym należy dopatrzyć się tajemnicy eucharystycznej. Czyż można było pójść dalej w gloryfikacji, czyli wywyższeniu krzewu winnego?
Prośmy Pana Boga, by nas wyrwał wraz z korzeniami i zasadził w pobliżu wody, byśmy nasze korzenie mogli ponownie skierować do Źródła.
ks. Jan Augustynowicz

O Majowym Nabożeństwie, czyli z troskami do Matki

Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze

Matka Boska nie pozostaje nigdy głucha na wołanie i płacz swoich dzieci. Zawsze cierpliwie wysłuchuje ich, by przez swoje wstawiennictwo i orędowanie wyjednać u Chrystusa łaskę zmiłowania i odwrócenia niedoli. „Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze” – zapewniają słowa przepięknej pieśni maryjnej. Przy przydrożnym krzyżu nie potrzeba wzniosłych kazań, uczonych rozpraw, aby dotrzeć do Jej Serca. Tam, gdzie sklepieniem jest niebo, a organami – majowy wiatr i ptasi wtór, najłatwiej jest otworzyć się przed Matką, „u której serce otwarte każdemu”.
W czasach obecnych, gdy nasza wiara tak często wystawiana jest na próbę różnorodnych pokus, gdy jej fundamenty podkopywane są przez wrogów Kościoła, gdy człowieka dosięga zwątpienie, potrzebne są zdecydowane świadectwa. W tych wymagających od człowieka zdecydowanej deklaracji czasach z pomocą przychodzi Matka Boska. Przez uczestnictwo w majowym Nabożeństwie, jego scenerii i prostocie, można znaleźć odpowiedź na bardzo wiele wątpliwości, odnaleźć i odbudować korzenie swojej wiary, nawiązać szczerą więź z Jej Synem – Jezusem Chrystusem.
Nabożeństwo Majowe to spotkanie z Matką Boga i z Nim samym. To możliwość zawierzenia Jej całej swojej życiowej codzienności, zasupłanych problemów i pogmatwanych dróg. Trzeba tylko pójść do Niej, opowiedzieć Jej o tym, zaufać Jej w każdej sprawie. Na pewno zawsze przytuli do swojego Serca, pośpieszy z pomocą, wyprowadzi na właściwą drogę.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek 4 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.                                                                        2. Za † Henryka Kowalskiego z ofiar uczestników pogrzebu.
17.30 1. Za † Władysława i Genowefę Jeż intencja żony.                                                                            2. Za † Romana Turka i zmarłych z rodziny Turków intencja Henryka.
18.00 Za † Lucynę i Henryka Samsel i zmarłych z rodziny Kamińskich.
Wtorek 5 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.                                                                        2. Za † Andrzeja Nowosielskiego w 21 rocznicę śmierci in. Rodziców.
18.00 1. Za † Mariana Puławskiego w 5 rocznicę śmierci.                                                                         2. Za † Franciszka i Małgorzatę Prusinowskich.
Środa 6 maja
7.30 Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
18.00 1. Za † Stanisława Senczyszyna, intencja imieninowa z ofiar uczestników   pogrzebu
2. Za † Józefę i Jana Kasińskich.                                                                                                        3. Za † Stanisława Gołębiewskiego i rodziców z obojga stron.
Czwartek 7 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.                                                                       2. Za † Stanisława Puławskiego, dziadków Adama i Franciszkę Puławskich.
18.00 1. Za † Stanisławę i Jana Mrozów.                                                                                                     2. Za † Reginę Wróbel w 6 rocznicę śmierci.                                                                                  3. Za † Zofię i Piotra Pogłód, dziadków Jończyków i Stanisława Zemło.
Piątek 8 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.                                                                  2. Za † Stanisława Kisiela intencja żony, dzieci i wnuków, Stanisława i Zofię Kisiel, Stanisława Burawskiego intencja córki.
18.00 1. Za † rodziców Palasków in. syna.                                                                                                   2. Za † Stanisława Bednarczyka intencja imieninowa.                                                                 3. Za † rodziców Jadwigę i Stanisława Purgacz, męża Kazimierza, Danutę i Jana  Ziemskich,  teściów Leokadię i Stanisława Kamińskich.
Sobota 9 maja
7.30 O Boże błogosławieństwo i dary Ducha Św. dla Karolka z okazji 1 rocznicy               urodzin i Szymonka w 3 rocznicę urodzin.
17.00 Ślub Wioletty Czerskiej i Marcin Pawlaka.
18.00 1. Za † Genowefę i Edwarda Murza i całą rodzinę.                                                                       2. Za † rodziców Zofię i Józefa Załogów oraz brata Henryka intencja córek.                                   3. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
Niedziela 10 maja
9.00 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.                                                                        2. O Boże błogosławieństwo dla ks. proboszcza od parafian z okazji imienin.
11.00 Uroczystość Pierwszej Komunii Św.
16.00 1. O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Krystyny Krawczyk z okazji 60                     rocznicy urodzin, intencja dzieci.                                                                                                             2. Za † Stanisława Keczmerskiego i zmarłych z rodziny.                                                                 3. Za † Zdzisława Świdwę intencja rodziny.

Obraz5    Obraz6

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.