V Niedziela wielkiego postu

V Niedziela wielkiego postu

18 marca 2018r.

W piątą niedzielę Wielkiego Postu Pan Jezus mówi otwarcie, że musi umrzeć, aby wydać plon obfity, że zostanie nad ziemię wywyższony na krzyżu, aby pociągnąć wszystkich do siebie. Starajmy się jak najpełniej przez osobiste nawrócenie współuczestniczyć z Panem Jezusem w Jego dziele odkupienia każdego z nas. W tradycji kościoła zasłaniamy krzyże.

 

Jutro 19 marca przypada uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Kościoła. Zawierzmy mężów i ojców św. Józefowi. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu polecajmy wszystkich konających.

W Wielkim Poście gromadzimy się na nabożeństwach pasyjnych. W piątek ostatnia o godz. 17.00.

Odprawimy ją idąc przez Pniewo. Zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych. Szczególnie zobowiązani są kandydaci do Bierzmowania i dzieci do Pierwszej i Generalnej Komunii Św. Prosimy o zrobienie krzyża.

Za tydzień Niedzielą Palmową Męki Pańskiej rozpoczynamy Wielki Tydzień. Na początku każdej Mszy Świętej pobłogosławimy palmy. Procesja z palmami o godz. 11.00. Zapraszamy szczególnie dzieci. Procesja jest pamiątką wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.   

W Niedzielę Palmową młodzież przygotowująca się do światowego spotkania w przyszłym roku w Panamie gromadzi się w swoich diecezjach, aby pod przewodnictwem biskupa świętować Dzień Młodzieży. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Już dzisiaj zachęcamy, aby przygotować się do dobrej spowiedzi wielkanocnej i nie odkładać sakramentalnego pojednania się z Panem Bogiem na ostatnie dni Wielkiego Postu i Triduum Paschalne.

Katolickie Stowarzyszenie i Szkoła Nowej Ewangelizacji ,,Theoforos” oraz Sanktuarium Świętej rodziny w Wyszkowie zapraszają na Rekolekcje Ewangelizacyjne Napełnieni Duchem Świętym w dniach 13-15kwietnia, które poprowadzą O. Enrigue Porcu i O. Antonello Cadeddu z Brazylii. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

Ks. Dariusz Multon Proboszcz z Zambsk organizuje wycieczkę w dniach 7-11 sierpnia 2018r. na trasie Wadowice-Zakopane-Budapeszt-Bratysława-Ustroń. kontakt telefoniczny 507-345-390.

 

Podziękowanie:

Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego KŻR z Leman, Komorowa Starego, Wypych Starych, Komorowo Nowe i Działki, Mystkówiec Szczucin (Szczerba Wojciech), Wólka Folwark, Komorowo (mężczyźni), Mystkówiec Szczucin (P. Burawska), Gładczyn Osiedle i Pniewo.

Niech św. Józef opiekuje się solenizantami i jubilatami rozpoczynającego się tygodnia.

 

ZASŁONIĘTY KRZYŻ-SYMBOL ŻALU I POKUTY

V niedziela Wielkiego Postu wprowadza nas bardzo subtelnie w wymiar pasyjny tego okresu. Już od poniedziałku podczas Mszy Świętych będziemy się modlić prefacją o męce Pańskiej. Natomiast w kolekcie (modlitwie przed czytaniami) V niedzieli kierujemy do Pana takie słowa: „Udziel nam łaski abyśmy gorliwie naśladowali miłość Twojego Syna, który oddał własne życie za zabawienie świata”. Wielki Post jest naśladowaniem miłości Chrystusa, gdyż wyraża on w naszych postanowieniach miłość do Boga, którego chcemy uczcić przez wielkopostne praktyki oraz miłosierdzie wobec człowieka, gdyż jak mówił św. Augustyn, Wstrzemięźliwość wasza niech będzie pokarmem dla biednych”. Czas Wielkiego Postu jest promocją człowieczeństwa, dyspozycyjnością wobec bliźniego. W V niedzielę Wielkiego Postu zwraca naszą uwagę fakt, iż nie widzimy krzyża – jest zasłonięty. Jednak Chrystus nas widzi, nawet jeśli jesteśmy w ciemnościach podobnych do ciemności grobu Łazarza, którego wskrzesza Chrystus w Ewangelii. W liturgii utrwalił się zwyczaj zasłaniania krzyży w V niedzielę Wielkiego Postu. Już w XI w. w wielu kościołach zasłaniano całe ołtarze wielką zasłoną na czas przygotowania do świąt paschalnych. Zasłona była symbolem żalu i pokuty, którym człowiek powinien się oddać, aby mu wolno było znowu popatrzeć na Boski majestat po okresie oczyszczenia. Natomiast w XIII w. pojawił się zwyczaj zasłaniania krzyży na czas rozważania męki Pańskiej. Ponieważ w średniowieczu krzyże były wysadzane złotem i perłami, a Chrystus był ukazywany jako Zwycięski Zmartwychwstały Pan, przysłaniano je ze względu na swego rodzaju post dla oczu.

Dziś zasłaniamy krzyż by zatęsknić za widokiem ukrzyżowanego Pana. By w jakimś stopniu zdystansować się do widoku krzyża, aby na nowo na niego spojrzeć w Wielki Piątek, gdy zostanie odsłonięty na naszych oczach w obrzędzie adoracji krzyża. Dlatego już dziś, mając przed naszymi oczami zasłonięty krzyż, zatęsknijmy za obliczem naszego Pana, który chce się nam na nowo ukazać i w dzisiejszej liturgii i w kolejnych dniach Wielkiego Postu. Tak jak Chrystus Pan pozwolił na nowo spojrzeć na świat wskrzeszonemu Łazarzowi, również my dzięki życiu, którego nam udziela Bóg w Świętej Liturgii, inaczej spójrzmy na otaczającą nas rzeczywistość.

„Nie wolno nam oddzielać krzyża od miłości Jezusa, w przeciwnym razie stałby się on ciężarem, którego w swej słabości nie potrafilibyśmy udźwignąć.”

Św. Ojciec Pio

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.