V Niedziela zwykła

V Niedziela zwykła
7 lutego 2015r.

   W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii słowa o cudownym połowie ryb i powołaniu Szymona. Są one wezwaniem Obraz1dla nas, gdyż Pan Jezus i nas powołuje, byśmy stawali się rybakami ludzi – tymi, którzy innych przyprowadzą do Chrystusa i Kościoła. Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją, a wyłożona Parafialna Księga Trzeźwości, do której możemy się wpisywać – bodźcem do ich podjęcia.

To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości.
Dziś także pierwsza Niedziela miesiąca – Adoracyjna.
Dziś po Mszach świętych będzie zbiórka do puszek na ogrzewanie kościoła.

W najbliższą środę przypada rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu.
Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 9.00, 11.00 i 17.00. W tym Obraz2dniu mamy obowiązek być na Mszy Świętej. Zachęcamy również do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie. W tym dniu rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele.

Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18. a Obraz3rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.
Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej zObraz5 Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Podczas Eucharystii o godz. 17.00 pomodlimy się za chorych i tych, którzy nimi się opiekują.
Wszyscy chorzy otrzymają błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Obraz7W piątek natomiast rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, o godz. 17.00.
Zachęcamy dorosłych, dzieci i młodzież do uczestnictwa wObraz4 tych nabożeństwach.
W przyszłą niedzielę, Pierwsza Wielkiego Postu, rozpoczniemy nabożeństwa
Gorzkich Żali.
Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
SPOTKANIA:
Spotkanie dla rodziców i dzieci przystępujących do I Komunii Św. będzie 28 lutego po mszy św. o godz. 11. Będzie również krawiec a więc też możliwość zamówienia dla dziecka stroju komunijnego.

PODZIĘKOWANIE:
Ofiary na wywóz śmieci z cmentarza złożyli:
Sosnowicz Waldemar z Cieńszy 20 zł, Dawidczyk Halina z Cieńszy 30 zł.
Bóg zapłać.

MODLITWA DO CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO
Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

O POSTANOWIENIACH WIELKOPOSTNYCH
Już w środę rozpoczynamy Wielki Post i chcemy traktować go na serio. Przez różne czytania, szczególnie na początku tego czasu, Kościół uczy nas, co to jest właściwy „post”, o co w nim chodzi, na co mamy zwrócić uwagę
Nie wystarczy zrezygnować z cukierków i nazywać to „Wielkim Postem”. Nie wystarczy dać trochę więcej pieniędzy na jakąś akcję charytatywną i uważać, że to już jest Wielki Post, albo dodać jakąś modlitwę do pacierza i myśleć, że to już wszystko! Nie chcemy traktować Pana Boga jak urząd skarbowy, gdzie płaci się najmniej jak możliwe i gdy podatki są zapłacone, to wszystko jest w porObraz6ządku! Trzeba pytać, czego Pan Bóg w tym roku oczekuje ode mnie. Wobec każdego z nas ma On inne oczekiwania..: według wieku, według rozwoju duchowego, według możliwości albo według wad.
Każde postanowienie wielkopostne powinno mieć pewne ogólne cechy. Po pierwsze, nie ma co mówić o postanowieniu, jeżeli ono nie boli. Postanowienie wielkopostne musi boleć – inaczej nie warto zaczynać! To jest tak jak u sportowców. Sportowiec musi trenować aż do potu. Jeżeli trening sprawia pewien ból, wtedy warto było trenować. Inaczej nie jest to trening, ale spacer, coś dla własnej przyjemności.
I postanowienie wielkopostne nie ma służyć dla przeżycia przyjemności, ale powinno później przynieść owoce. Jeżeli twoje postanowienie wielkopostne wcale nie boli, to trzeba je zmienić albo coś dodać. Ono musi do pewnego stopnia boleć, musi być nieprzyjemne.
Po drugie, takie postanowienie trzeba ustalić razem z Jezusem: „Dla Ciebie, Jezu!”. Jeżeli nie robisz tego dla Jezusa, dla Oblubieńca twojej duszy, to nie ma co nazywać tego postanowieniem „wielkopostnym”. Jeżeli twoje postanowienie – ten ból, ta ofiarowana nieprzyjemność – nie jest pociechą dla Jezusa Ukrzyżowanego, na drodze krzyżowej, pod koroną cierniową, jeżeli nie jest darem dla Jezusa i nie jest ustalone dla Niego i razem z Nim, to chyba brakuje najważniejszego.
I po trzecie, dobre postanowienie wielkopostne jest wyrazem miłości. Tylko wtedy, jeżeli robi się to z miłości, od serca, aby kochać już teraz, w czasie tego ćwiczenia i aby uczyć się kochać jeszcze bardziej Pana Boga i bliźniego, aby w ogóle stać się miłością – tylko wtedy jest to ćwiczenie chrześcijańskie.
Chodzi o to, aby przybliżać się do Boga, aby wypełnić nasze zadania, a więc Jego oczekiwania wobec świętego czasu Wielkiego Postu.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek 8 lutego
17.00 Za † Kazimierza Kalinowskiego w 7 rocznicę śmierci.
17.20 Za † Zdzisława Sieńkowskiego.

Wtorek 9 lutego
17.00 1. Za † Szczepana, Czesławę i Jana Baranowskich.                                                                         2. Za † Córkę Joannę Lipską w 1 rocznicę śmierci.

Środa 10 lutego
9.00 Za † Urszulę Krawczyk z ofiar uczestników pogrzebu.
11.00 Za † Antoniego w 3 rocznicę śmierci i Mariannę Wóltańskich.
17.00 Za † Barbarę Śliwka w 10 rocznicę śmierci od siostry Urszuli.

Czwartek 11 lutego
17.00 1. Za † Stanisława Światkowskiego od chrześniaka Pawła zamiast kwiatów.                                 2. Za † Mariannę Brzezińską z ofiar uczestników pogrzebu.

Piątek 12 lutego
17.00 DROGA KRZYŻOWA.
17.30 1. Za † Mariannę Kacperską.                                                                                                             2. Za † Stefanię Mięgoć z ofiar uczestników pogrzebu.

Sobota 13 lutego
17.00 1. Za † Zbigniewa Fraszek 12 rocznicę śmierci.                                                                               2. Dziękczynna z prośbą o opiekę Matki Najświętszej, Błogosławieństwo Boże i zdrowie                dla Haliny Jackowskiej w 70 rocznicę urodzin intencja od dzieci i wnuków.

Niedziela 14 lutego
9.00 Za † Jana Światkowskiego od KŻR ze Starego Mystkówca.
11.00 W intencji parafian.
16.00 1. Za † Adama Piątek w 2 rocznicę śmierci.                                                                                     2. Za † Janusza Kaczmarczyka od rodziny.                                                                                       3. Za † Stanisława Światkowskiego od wnuczka Michała.

Wiara jest źródłem modlitwy. Jeżeli źródło wiary wyschnie, nie może płynąć potok modlitwy. św. Augustyn

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.