VI Niedziela Wielkanocna

VI Niedziela Wielkanocna
1 Maja 2016r.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy maj – miesiąc, który w naszej pnabozenstwoolskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa i przez Jej wstawiennictwo. Będziemy Ją prosić, by nam pomagała przyjmować i wypełniać naukę Jej Syna, by nas uczyła pełnić wolę Boga. Po sumie Adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja Eucharystyczna. Rozpoczynamy Nabożeństwa Majowe w kościele i przy figurach.
Na wspólnym śpiewie litanii loretańskiej będziemy spotykać się codziennie.

1 maja obchodzimy wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika. W tym jozefroku przypada ono dzisiaj, czyli w niedzielę, która rangą jest ważniejsza niż to wspomnienie. W modlitwie prośmy dobrego Boga, aby podejmowany przez ludzi pracy trud przynosił im osobistą satysfakcję i zapewniał środki do życia. Módlmy się też za tych, którzy poszukują pracy, by spotykali życzliwych ludzi gotowych pospieszyć im z pomocą.

We wtorek, 3 maja przypada UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 225. rocznica uchwalenkrolowaia Konstytucji
3 maja. Przyjdźmy w tym dniu do kościoła na Mszę Świętą. Msze Święte będą odprawione o godz. 9.00, 11.00 i 16.00. Podczas Eucharystii o godz. 11.00 będziemy szczególnie modlić się w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny. Niech przez ten cały świąteczny dzień towarzyszy nam modlitwa za Polskę i za Polaków w kraju i na emigracji. Na mszy św. o godz. 11.00 Akademia Patriotyczna a po mszy św. poświęcenie Tablicy Pamiątkowej na Strażnicy w Pniewie z ok. 100 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pniewie.

Wywieszamy flagi na znak szacunku do barw narodowych od 1 do 3 maja.

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W czwartek razem z Obraz1Maryją będziemy się modlić o święte powołania zakonne i kapłańskie. Prywatna Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz.17.00.
Pierwszy Piątek miesiąca– Spowiedź od godz. 17.30. Po mszy św. porannej wyjazdy do chorych. Rozpoczyna się nowenna do Ducha Świętego.
W sobotę Różaniec o godz. 9.00. Poprowadzą KŻR z Cieńszy.

W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msze Święte jak w każdą niedzielę.

Chcemy aby w naszej parafii powstał Ruch Duchowości Małżeńskiej- Eguipes Notr-Dam, który skupia w swych szeregach pary połączone Sakramentem małżeństwa. W niedzielę 15 i 22 maja w naszym kościele parafialnym, ruch duchowości małżeńskiej przedstawi świadectwa należących do niego małżeństw oraz zasady, na których opiera się ta wspólnota.

W Obraz2niedzielę 15 maja w Pułtusku odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny od godziny 14.00 z przed SP nr 3 – Al. Tysiąclecia 14 w Pułtusku. Dokładny program można przeczytać na plakatach.

SPOTKANIA:
Próba dla dzieci do Pierwszej Komunii św. odbędzie się w sobotę 7 maja o godz. 16.00 w kościele. Obecność obowiązkowa.
Posiedzenie Rady Gospodarczej odbędzie się we wtorek 3 maja o godz. 19.00 a Rady Duszpasterskiej w Piątek 6 maja o godz. 19.00 w Domu Parafialnym.

Papież Franciszek ogłosił zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu na Ukrainie. Ma ona się odbyć w niedzielę we wszystkich kościołach katolickich Europy. Dlatego dziś po Mszach św. będzie zbiórka do puszek na ten cel.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
2 V – św. Atanazy Wielki z Aleksandrii, biskup i Doktor Kościoła, jeden z wybitnych Ojców Kościoła broniących bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary;
4 maja – św. Florian, rzymski żołnierz i męczennik, patron i orędownik strażaków oraz hutników. Składamy najlepsze życzenia strażakom z naszej parafii.
6 maja – święci Apostołowie Filip i Jakub. Filip do Jezusa przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) i prosił Mistrza, by pokazał mu Ojca; Jakub, zwany Młodszym, to aktywny uczestnik tzw. Soboru Jerozolimskiego i przewodniczący gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie, któremu przypisuje się autorstwo jednego z nowotestamentalnych listów.

Obraz3

Podczas tego nabożeństwa odśpiewuje się „Litanię Loretańską”, modlitwę „Podimages (2) Twoją obronę”, a kapłan udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Początki tych nabożeństw w Polsce sięgają VIX wieku jednak na świecie ich rodowód sięga wieku V. Już w V wieku w kościołach Wschodnich wierni gromadzili się i śpiewali pieśni na cześć Matki Bożej. Nabożeństwa majowe zmieniły również w pewien sposób wyobrażenie o modlitwie. Wskazały, że nie tylko kościół może być miejscem modlitwy. W ubiegłym wieku bardzo popularne stały się nabożeństwa przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Mieszkańcy, głównie wsi, które oddalone były o duże odległości od kościoła, gromadzili się przy nich na modlitwie. Z nadejściem wiosny krzyże przydrożne i kapliczki przyozdabiano kwiatami i kolorowymi wstążkami, a te, które tego wymagały pokrywano świeżą farbą. Niestety z upływem lat w nabożeństwach, które niegdyś przyciągały licznie tak dorosłych jak i dzieci dzisiaj uczestniczy bardzo niewiele osób. I to nie tylko przy krzyżach i kapliczkach, ale również w kościołach. Smutne to tym bardziej, że uczestnicząc w majowych nabożeństwach wyrażamy w ten sposób naszą chęć sławienia Królowej Polski. Właśnie 3 maja w kościele obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Jest to wyraz wielkiej wiary i wdzięczności Polaków, którzy dzięki Jej wstawiennictwu przetrwali wiele burz dziejowych, dotykających w przeszłości naszą Ojczyznę. Tak właśnie, kiedy Polacy czuli zagrożenie zawsze zwracali się do Maryi o wstawiennictwo u Jej syna Jezusa Chrystusa.
Nabożeństwo Majowe to spotkanie z Matką Boga i z Nim samym. To możliwość zawierzenia Jej całej swojej życiowej codzienności, zasupłanych problemów i pogmatwanych dróg. Trzeba tylko pójść do Niej, opowiedzieć Jej o tym, zaufać Jej w każdej sprawie. Na pewno zawsze przytuli do swojego Serca, pośpieszy z pomocą, wyprowadzi na właściwą drogę.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek 2 maja
7.30 1. Za † Jana Szurawskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                               2. Za † Henryka Kowalskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                           3. Za † Krystynę Fraszek z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Stanisława Wielgolewskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                               2. Za † Pawła Turka w 13 rocznicę śmierci.                                                                                       3. Za † Tadeusza Madydę in. Stanisława i Henryka Króla zamiast kwiatów.

Wtorek 3 maja
9.00 1. Za † Mieczysława Kosieradzkiego w 4 rocznicę śmierci, in. żony Marii.                                    2. Za † Bożenę Rogalińską z ofiar uczestników pogrzebu.
11.00 1. Msza św. za Ojczyznę.                                                                                                                  2. Za † Zygmunta Milczarczyka intencja imieninowa, rodziców Aleksandrę i Józefa.
16.00 1. Za † Zofię i Stanisława Krawczyk.                                                                                                 2. Za † rodziców Falbów i Jana Lewandowskiego.

Środa 4 maja
7.30 1. Za † Wacława Wróbla z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                 2. Za † Andrzeja Delugę z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                 3. Za † Włodzimierza Korytkowskiego z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Zygmunta Baranowskiego i jego rodziców.                                                                          2. Za † Mariannę, Antoniego, Józefa i Andrzeja Oleksiaków in. rodziny.                                        3. Za † Romana Turka i zmarłych z rodziny Turków, intencja Henryka.

Czwartek 5 maja
7.30 1. Za † Andrzeja Kamińskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                         2. Za † Jerzego Nowotko z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                 3. Za † Mariannę Kacperską z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Wacława Stelmacha od KŻR z Mystkówca Szczucina – Z.W. Szczerby.                               2. Za † Andrzeja Nowosielskiego w 22 rocznicę śmierci, intencja rodziców.                                3. Za † Franciszka i Małgorzatę Prusinowskich.

Piątek 6 maja
7.30 Za † Wiktora Dana z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Sławomira Śliwkę w 1 rocznicę śmierci.                                                                              2. Za † Stanisława Mróz, Ewę i Józefa Mróz, Jana i Aleksandrę Zajda.                                           3. Za † Genowefę i Edwarda Murza oraz dusze w czyśćcu cierpiące.

Sobota 7 maja
9.00 1. Za † Mariannę Ostrowską z ofiar uczestników pogrzebu.                                                           2. Za † Annę i Bartosza Siebierskich z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Mariana Puławskiego w 6 rocznicę śmierci.                                                                         2. Za † Stanisława Kisiela intencja imieninowa od żony, dzieci i wnuków, jego rodziców               Zofię i Stanisława oraz Stanisława Burawskiego, intencja córki Zofii.                                        3. Za † Irenę Wielgolewską, intencja imieninowa.

Niedziela 8 maja
9.00 1. Za † Helenę i Stanisława Nowosielskich.                                                                                    2. Za † Halinę Marzoch z ofiar uczestników pogrzebu.
11.00 W intencji parafian. Chrzty.
16.00 1. Za † Jana i Czesławę Lasockich, Antoniego i Janinę Stelmach.                                                  2. Za † Reginę Wróbel w 7 rocznicę śmierci, intencja męża i synów.                                             3. Za † Mariannę Ciemerych w 5 rocznicę śmierci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.