VI Niedziela Wielkanocy

VI NIEDZIELA WIELKANOCY
10 maja 2015 r.

Dziś – szósta niedziela Wielkanocy, która uświadamia nam że Pan Jezus chce włączyć do Kościoła także pogan. Dla pozyskania ich dla Chrystusa duże znaczenie ma nasza miłość wzajemna i jedność.
W dzisiejszą images (1)Niedzielę na sumie Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Pomódlmy się za dzieci, które dziś po raz pierwszy przyjmują Komunię Świętą i za siebie, prosząc o łaskę pogłębienia przyjaźni z Jezusem obecnym w Eucharystii.

Biały tydzień będzie na mszach o godz. 18.00 do piątku włącznie.

Dzisiaj w całej Polsce zbiórka do puszek na poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Nepalu. Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Nepalu przekroczyła 7 000 osób. Ponad 8 mln osób zostało poszkodowanych. Wiele osób utraciło dorobek całego życia, wiele osób przebywa bez dachu nad głową, bez wody i żywności. Trzęsienie ziemi w Nepalu było najsilniejszym od 81 lat.

Jutro, we wtorek i w środę przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące.

Nabożeństwo majowe po Mszy Świętej wieczornej. Przychodźmy na nabożeństwa do kościoła, śpiewajmy litanie przy figurach na wioskach lub w naszych domach.

Obraz3W środę przypada również wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy i 31. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Różaniec fatimski odmówimy przed Mszą Świętą o godzinie 17.30, a po Mszy Świętej – nabożeństwo majowe i procesja fatimska. Pamiętajmy o składaniu ofiar na Radio Maryja i telewizje Trwam.

W czwartek będziemy obchodzić święto św. Macieja, Apostoła. Święty Maciej był aposObraz2.tołem „numer 13”. Wybrano go do grona dwunastu po Wniebowstąpieniu Jezusa. Zastąpił Judasza Iskariotę. O życiu św. Macieja Apostoła nie wiemy prawie nic. Tradycja mówi, że zmarł męczeńską śmiercią w Jerozolimie. Był kamienowany, a następnie zabity toporem lub halabardą. Według innej tradycji został ukrzyżowany.

W sobotę – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.

Za tydzień przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, zajmująca miejsce siódmej niedzieli Wielkanocy.

Wyjazd dzieci Komunijnych do Lichenia z rodzicami będzie 17 maja br. o godz. 6.00 z przed Kościoła w Pniewie. Koszt wyjazdu 45 zł. Zapisy u p. Anny Kowalskiej z Wypych Nowych nr. tel. 502 367 426.

Obraz7W przyszłą niedzielę 17 maja w szkole po Mszy św. o godz. 16.00 odbędzie się kolejne spotkanie biblijne. Na spotkaniu obejrzymy film o Królowej Esterze i omówimy „Księgę Estery” ze Starego Testamentu oraz poznamy karnawałowe święto żydowskie – Purim. Zastanowimy się, dlaczego biblijna Estera jest zapowiedzią Matki Bożej.

 Próby i spotkania:
Próba dla dzieci do Generalnej Komunii Św.  w poniedziałek 11  maja o godz. 16.00 w kościele, obecność obowiązkowa.

Podziękowanie:
Dziękujemy asyście procesyjnej za uświetnienie procesji Eucharystycznej w ubiegłą niedzielę.

Ofiary na wywóz śmieci złożyli:
Genowefa Gołębiewska z Wólki Przekory. Bóg zapłać ofiarodawcom.

Obraz3.

Dawno, dawno temu, Wędrował człowiek do odległej miejscowości z workiem pieniędzy, Które otrzymał w spadku po zmarłym ojcu, Zmęczony wędrówką, usiadł przy przydrożnej studni, I zdrzemnął się, Po jakimś czasie obudził się, wstał i poszedł przed siebie. W drodze spostrzegł, że zapomniał swej sakiewki z pieniępobrane (5)dzmi przy studni. W między czasie inny wędrownik zatrzymał się przy owej studni. Spostrzegł sakiewkę z pieniędzmi, Rozejrzał się — nie ma nikogo, Wziął więc znalezioną sakiewkę, I poszedł w swoją stronę, Po nim, przyszedł do studni jeszcze inny człowiek, Utrudzony drogą, napił się wody i położył się na spoczynek, Oto, w tym czasie przyszedł ten pierwszy w poszukiwaniu swych pieniędzy, Nie gdzie nie znalazł, ale spostrzegł śpiącego człowieka, Szarpnął nim domagając się swej sakiewki, Ten z bojaźnią prosi o litość, przysięgając się, że jej nie ukradł, Tamten jednak mu nie uwierzył, ale w porywie złości zabił go na miejscu.
– Zapytuje mędrzec Boga, – Gdzie jest sprawiedliwość na świecie, Dlaczego niewinny człowiek stracił swe życie, a inny odszedł z cudzym majątkiem? – Odpowiadając powiedział Bóg mędrcowi: W tym co ludzie nazywają niesprawiedliwością, dokonał się sąd Boży. Otóż ojciec tego pierwszego człowieka ukradł od ojca tego drugiego te właśnie pieniądze. Majątek więc ojca wrócił do jego syna,
Ten trzeci natomiast był w drodze ucieczki przed prawem za popełnione wcześniej morderstwo, Przy studni więc dokonał się wyrok Boży i sprawiedliwości stało się zadość.
Opowiadanie to przedstawia wyrok opatrzności Bożej, tak tez w życiu jest, mówi się na przykład „kto pod kimś dołki kopie ten sam w nie wpada”, a pokrzywdzonego Bóg podźwignie.
Nie ma bowiem przypadków, ale wszystko co się dzieje jest konsekwencja czegoś. Wszyscy maja prawo do działania, źli ludzie robią co chcą, ale nigdy na tym dobrze nie wychodzą, nawet jak dopinają swego to wcześniej lub później za swoje czyny dostana odpowiednia karę.
Ten pierwszy przy studni był synem złodzieja i otrzymał ukradzione pieniądze od ojca. Tak sprawił Bóg, że ten drugi był synem tego człowieka któremu ten złodziej ukradł pieniądze, aby dać swemu synowi. A wiec ten drugi odnalazł pieniądze swego ojca, które wcześniej ojciec tego pierwszego ukradł. No a ten trzeci był mordercą i w prawdzie nie miał nic wspólnego z sakiewką pieniędzy, ale ponieważ był mordercą spotkała go należąca mu się kara śmierci. Zauważ, ze ten który go zabił, bo podejrzewał, że on te pieniądze ukradł, nie był on dobrym człowiekiem, był on synem złodzieja i był złym człowiekiem skoro zdobył się na to, aby zabić człowieka za sakiewkę z pieniędzmi. Widać wiec, że nie był on lepszym człowiekiem od swego ojca, który był złodziejem, a wiec tym bardziej Pan Bóg tak sprawił, aby pieniądze wróciły do swego właściciela, Bóg to sprawił, ze ten drugi, prawowity właściciel pieniędzy, odnalazłszy natychmiast odszedł, aby nie był zabitym. No i Bóg to sprawił, że ten trzeci wpadł w ręce tego pierwszego, bo Bóg widocznie zdecydował, że czas jego życia na ziemi dobiegł końca.
Pan Bóg obiecał Abrahamowi:
„Będę błogosławił tym wszystkim, którzy będą błogosławić tobie, a przekleństwo moje spadnie na wszystkich, którzy tobie będą złorzeczyli.” Ks. Rodzaju 12:3 

 PASTYLKA NIEŚMIERTELNOŚCI
Być latoroślą w Kościele oznacza prowadzić życie w łączności z Jezusem Chrystusem. Latorośle nie są samowystarczalne, bo zależą od krzewu winnego. On jest źródłem życia.
Święty Ignacy Antiocheński nazywał Eucharystię medykamentem, czyli pastylką nieśmiertelności. Ten epitet nawiązuje do dzisiejszej Ewangelii o krzewie winnym i latoroślach. Wiemy, na czym polega żywotność gałązek. Czerpią one soki z korzeni. Chrystus porównuje Siebie do winnego krzewu, a wierzących w Niego do latorośli. Tak, jak gałązki winnego krzewu, wydajemy dobre owoce, gdy jesteśmy ściśle związani ze Zbawicielem.
Czasami zachowujemy się jak wyschnięta latorośl, jak krzak na stepie czy pustyni. Wybieramy miejsca spalone, ziemię bObraz9ezludną. Nie potrafimy dostrzec chwili, gdy nawiedza nas Boża miłość. Co gorsza, nie płoniemy jak krzak Mojżesza, który świadczył, że Pan jest blisko. Tymczasem trzeba trwać w Chrystusie, to znaczy żyć w Jego obecności. Pozwolić Ojcu niebieskiemu na przycinanie nieprzydatnych pędów, by nas oczyszczał. Jest w nas wiele dzikich odrośli, stale wyrastających. Przywiązujemy się do rzeczy nieużytecznych, czasem pełnych blasku, ale wyjaławiających, które nas rozpraszają. Nie koncen­trujmy się na tym, co żywotne. W przypowieści o krzewie winnym należy dopatrzyć się tajemnicy eucharystycznej. Czyż można było pójść dalej w gloryfikacji, czyli wywyższeniu krzewu winnego?
Prośmy Pana Boga, by nas wyrwał wraz z korzeniami i zasadził w pobliżu wody, byśmy nasze korzenie mogli ponownie skierować do Źródła.
ks. Jan Augustynowicz

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek        11 maja
7.30   1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
2. Za † Hannę Lewartowską, Genowefę i Eugeniusza Ickiewicz.
18.00   1. Za † Helenę Nowosielską w 1 rocznicę śmierci i Stanisława Nowosielskiego.
2. Za † Czarka Ślubowskiego w 1 rocznicę śmierci.
3. Za † Józefa Kuczyńskiego z ofiar uczestników pogrzebu.

Wtorek 12 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
2. Za † dusze w czyśćcu cierpiące i o Boże błogosławieństwo w rodzinie.
18.00 1. Za † Zofię, Mariannę, Jana, Antoniego Dziubełów – intencja Krystyny.
2. Za † Krystynę Jeż w 3 rocznicę śmierci.
3. Za † Stanisława Puławskiego w rocznicę śmierci.

Środa 13 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
2. Za † Mariannę Grzywacz – intencja sąsiadów.
18.00 1. Za † Weronikę Chełchowską od KŻR z Lutobroku.
2. Za † Stanisława Puławskiego i rodziców Puławskich.
3. Za † Władysława i Zdzisława Deptuła.

Czwartek 14 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
2. Za † Mariannę Brzezińską w 30 dni po pogrzebie.
17.30 Za † Irenę i Stanisława, Mariannę i Konstantego Burawskich.
18.00 1. Za † Stanisława i Helenę Kaczmarczyków i braci Kaczmarczyków.
2. Za † rodzinę Orłowskich i Bajno.

Piątek 15 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
2. Za † Zofię Kuczyńską.
18.00 1. Za † Mariannę Borkowską z ofiar uczestników pogrzebu.
2. Za † Czesławę Markowską, Jana Lewandowskiego, rodzinę Świadkowskich.
3. Za † Czesława i Zofię Prusinowskich, i dziadków Grzesiaków.

Sobota 16 maja
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.
2. Za † Władysławę Dyga – intencja od męża Jana i dzieci z rodzinami.
16.00 Ślub Katarzyny Kisiel i Marcina Szczerby.
18.00 1. Za † rodzinę Makowskich, Szczubłów i Osowieckich.
2. Za † Henryka Mościńskiego, Stanisława, Mariannę i Jana Mościńskich, i dziadków                              Mościńskich.
3. Za † Zofię Sitek – intencja od rodziny Sieńkowskich.

Niedziela 17 maja
9.00 Za † Zofię i Franciszka Trzcińskich, Agnieszkę Karaszek, Stanisława i Mariannę                                   Czerwińskich i dusze w czyśćcu cierpiące.
11.00 W intencji parafian.
16.00 1. Za † Aleksandrę Bajno w 1 rocznicę śmierci – intencja od rodziny.
2. Za † Annę w rocznicę śmierci i Wincentego Ciskowskich, Mariana, Mieczysława i                                Józefa Ciskowskich.
3. Msza św. gregoriańska za † Józefa Kuczyńskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.