VI Niedziela Zwykła 

VI Niedziela Zwykła 

11 lutego 2018r.

Chrystus, który oczyścił trędowatego i przywrócił mu nie tylko zdrowie, ale też godność dziecka Bożego, pragnie każdego z nas oczyszczać z trądu naszych grzechów. Trzeba tylko przyjść do Niego i o to poprosić.

Dzisiaj, w Światowy Dzień Chorego, naszymi modlitwami otaczamy chorych i cierpiących. Zachęcamy do korzystania z daru, jakim jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający: umacnia w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeżeli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby nie zwlekać z zatroszczeniem się
o udzielenie jej tego sakramentu.

Na mszy św. o godz. 11.00 modlitwy za chorych i cierpiących.

Dzisiaj także w ostatnich dniach karnawału Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wielu milionów rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu.

W tym tygodniu kończy się karnawał.W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte w naszym kościele o godz. 9.00, 11.00 i 17.00. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.

W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych dokonamy obrzędu posypania głów popiołem.

Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w piątek, a gorzkie żale w niedzielę.

Od środy do niedzieli z całym Kościołem będziemy modlić się o ducha pokuty dla każdego z nas.

DROGA KRZYŻOWA w każdy piątek o godz. 17.00 w kościele. Zachęcamy dorosłych, dzieci i młodzież do uczestnictwa w tych nabożeństwach.

Chrystus przywracający nam czystość serca niech wspiera szczególnie solenizantów i jubilatów tego tygodnia.

Są do nabycia książki: ,,Wszystko o Apostołach Jezusa Chrystusa” i książeczki Peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w naszych domach.

Sakrament Bierzmowania w naszej parafii będzie 2 maja.

Od Środy Popielcowej msze św. popołudniowe będą o godz. 17.00.

Kancelaria od czwartku będzie czynna od godz. 16.00 do 17.00.

 

ZNACZENIE POSYPANIA GŁOWY POPIOŁEM

„Od ciemnej grudki prochu; która smoli ręce, z namaszczeniem rzuconej w Popielcową Środę, cichutka radość wzbiera.

O rzuć prochu więcej, na warkocz, na czuprynę, w książeczki, na brodę…

Bo przecież od tej grudki – wiosna w drzwiach kościoła, (…) będzie więcej spowiedzi i dobrych uczynków, wiele rzeczy skradzionych powróci w czas krótki a wszystko się rozpocznie po prostu od Środy, i właśnie od popiołu…

od smolącej grudki”.

Jan Twardowski

 

Obrzęd posypania głów popiołem został wprowadzony do liturgii kościelnej około VI wieku i ma bardzo głębokie znaczenie, bowiem prócz symbolicznego rozpoczęcia okresu postu i pokuty, przypomina człowiekowi, iż z prochu powstał i w proch się obróci. Przed nami teraz 40 milczących dni przykrytych fioletem… 40 dni postu, może postanowień, dobrych uczynków, może choć kilka chwil więcej na modlitwę, nabożeństwo… Miejmy nadzieję, że więcej, niż tylko 40 dni przemiany życia…

Popiół jest symbolem kruchości życia ludzkiego i przemijania. Symbolika popiołu wiąże się także ze znakiem pokuty oraz żałoby. Popiołem posypywano głowy już w okresie starożytności. Miało to na celu wyrażanie smutku i okazanie skruchy. W ten sposób własną marność ukazywali zarówno starożytni Egipcjanie, jak i Grecy. Nieco później tego rodzaju obrzęd został również przejęty przez Izraelitów.

W poprzednich stuleciach do znanych form publicznej pokuty należały między innymi zgrzebne szaty. Co więcej, często także poszczono chlebem i wodą, aby oczyścić się z grzechów. Dopiero na początku XI wieku papież Urban II wprowadził na stałe obrzęd posypywania głów popiołem i uczynił go zwyczajem obowiązującym w Środę Popielcową. Wtedy też przyjęto, że popiół będzie pochodzić ze spalonych ubiegłorocznych palm święconych w Niedzielę Palmową.

Dość różnorodnie jest interpretowane znaczenie posypywania głów popiołem, ale obrzęd ten ma przede wszystkim zachęcać wiernych do nawracania się. Ma zatem wyrażać postawę powrotu do Boga, a towarzyszyć mają jej odpowiednie gesty oraz znaki. Co więcej, do nawracania się wzywa także formuła, która wypowiadana jest przez kapłana w trakcie obrzędu posypywania głów popiołem: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

Co więcej, niegdyś popiół miał też inne znaczenie – ten, który był otrzymywany z drewna dębowego często wykorzystywano jako lekarstwo. Asceci z kolei popiół niekiedy dodawali do jedzenia.

Od najdawniejszych czasów popiół był symbolem przemijania, odrodzenia oraz zmartwychwstania. O nieodwracalności niektórych procesów mówi też znane antyczne powiedzenie: „powstał jak Feniks z popiołów”. Człowiek w okresie Wielkiego Postu poprzez modlitwę oraz pokutę może odrodzić się do nowego, wiecznego życia.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.