VIII Niedziela zwykła

VIII Niedziela zwykła
26 lutego 2017r.

W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości
i odpoczynku od pracy; jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego; jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.

Dzisiaj VIII Niedziela Zwykła, dzień imienin J. E. Bpa Mirosława Milewskiego
i naszego księdza Prefekta.

Dzisiaj rozpoczynamy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nObraz1as do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 1 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 9.00, 11.00 i 17.00. Zewnętrznym znakiem Obraz3naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie.

Obraz2– czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Post to także czas powstrzymywania się od zabaw, dyskotek a robienia sobie postanowień czy wyrzecze40-dni-wielkiego-postuń. W kościele zakazuje się przyozdabiać ołtarz kwiatami, a gra na organach powinna być ograniczona tylko do podtrzymania śpiewu. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Przyjdźmy do świątyni na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu, ofiarując ją w intencji nowych powołań do kapłaństwa
i życia zakonnego, także z naszej wspólnoty parafialnej. Od godz. 16.00 prywatna Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Pierwszy piątek to dzień Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Chrystusa Eucharystycznego możemy przyjąć tylko czystym sercem, dlatego w naszym kościele okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi św.

Obraz4w każdy piątek o godz. 17.00 w kościele. Zachęcamy dorosłych, dzieci i młodzież do uczestnictwa w tych nabożeństwach.

W pierwszą sobotę prośmy Matkę Najświętszą o opiekę nad naszymi rodzinami. Po mszy św. o godz. 9.00 Różaniec poprowadzą KŻR z Lutobroku Folwark.

W przyszłą niedziele zbiórka do puszek na ogrzewanie naszego kościoła.

Przyszła niedziela Pierwsza Wielkiego Postu -Adoracyjna. Na mszy św. o godz. 9.00 Gorzkie Żale.

W tym dniu rozpoczniemy Peregrynację obrazu Matki Bożej w domach naszej parafii. Na mszy świętej o godz. 11.00 będzie przekazanie obrazu mieszkańcom Cisk. Obrazu w czasie peregrynacji nie przynosimy do kościoła na niedzielę tylko po zakończeniu nawiedzenia. Na zakończenie będzie msza św. za mieszkańców danej wioski.

Dzisiaj po mszy św. zbiórka do puszek na zakup nowej kserokopiarki na drukowanie gazetki parafialnej.

W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa.

SPOTKANIE:
W przyszłą niedzielę po sumie będzie spotkanie dla dzieci do Pierwszej komunii św. i ich rodziców. Będzie możliwość zamówienia stroju komunijnego dla dziecka. Obecność obowiązkowa.

INTENCJE MSZALNE

Poniedziałek 27 lutego
7.30 Za † Ryszarda Spodka z ofiar uczestników pogrzebu.
17.00 Za † Mariana Salwina od rodziny Kasińskich zamiast kwiatów.

Wtorek 28 lutego
17.00 1. Za † Marka Gołębiewskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                  2. Za † Mariannę Krawczyk z Pniewa Kolonii z ofiar uczestników pogrzebu.

Środa 1 marca
9.00 Za † Mariannę w 2 rocznicę śmierci i Jana Grzywacz.
11.00 Za † rodziców Mariannę i Aleksandra oraz brata Stanisława Chrostków.
17.00 Za † Janusza Sierzana w 9 rocznicę śmierci, intencja żony i dzieci.

Czwartek 2 marca
17.00 1. Za † Helenę i Stanisława Nowosielskich.                                                                                   2. Za † Mariannę Kaczmarczyk intencja KŻR z Pniewa.

Piątek 3 marca
7.30 Za † Kazimierza Jóźwiaka z ofiar uczestników pogrzebu.
17.00 1. Za † Kazimierza Archackiego intencja imieninowa i jego matkę Mariannę intencja                 rodziny.                                                                                                                                            2. Za † dusze w czyśćcu cierpiące intencja KŻR z Lutobroku Folwark.

Sobota 4 marca
9.00 1. Za † Jana i Józefę Bułakowskich.                                                                                                 2. Za † Kazimierza Gorczyńskiego w dniu imienin intencja córki Honoraty.
17.00 1. Za † Kazimierza Kalinowskiego intencja imieninowa.                                                               2. Za † Zygmunta, Aleksandrę i Jana Zawadzkich.                                                                         3. Za † Kazimierę Wiszowatą.

Niedziela 5 marca
9.00 Za † Aleksandra Gościniaka i siostrę Helenę, jej męża i dzieci, zmarłych z rodziny                Sokołowskich.
11.00 W intencji parafian. Adoracja
16.00 1. Za † Michała Matuszewskiego w 10 rocznicę śmierci.                                                               2. Za † Kazimierza Wiśniewskiego i jego rodziców.                                                                      3. Za † Jana Drążewskiego w 4 rocznicę śmierci.

Sakrament małżeństwa mają zamiar przyjąć:
Aneta Kostrzewska z Gładczyna Szlacheckiego i Zbigniew Brach z Moszyna
zapowiedź II
Karolina Maria Deptuła z Cieńszy i Artur Wojciech Marczak z Woli Mrokowskiej
zapowiedź II
Milena Postek z Wólki Przekory i Piotr Ochtabiński z Kleszewa
zapowiedź I
Monika Murziak z Komorowa i Tomasz Krawczyk z Pniewa Kolonii
zapowiedź I
Ktokolwiek znałby przeszkody między tymi osobami zobowiązany jest powiadomić Kancelarię Parafialną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.