XII Niedziela zwykła

XII Niedziela zwykła
19 czerwca 2016r.

„Kim dla mnie jest Jezus Chrystus?” − to pytanie trzeba nam zadawać nieustannie i całym życiem udzielać właściwej odpowiedzi, że jest On naszym Panem, Mistrzem i Mesjaszem. Prośmy o potrzebne dary i siłę, by nasza odpowiedź była naprawdę wiarygodna.

Każdego czerwcowego wieczoru zapraszamy na nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa.

Na dziimageseń 20 czerwca ONZ wyznaczyła Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Chciejmy naszą serdeczną modlitwą otoczyć tych, którzy z powodu prześladowań musieli opuścić swój rodzinny dom i swoich bliskich.

W czwartek o godz. 17.30 spowiedź na zakończenie Roku Szkolnego.

KObraz2olejny rok szkolny i katechetyczny dobiega końca. W piątek, 24 czerwca podczas Mszy Świętej o godz. 8.00 podziękujemy dobremu Bogu za wszystkie otrzymane dary i łaski w ciągu tego czasu pracy i nauki oraz poprosimy o bezpieczne i szczęśliwe wakacje. Zapraszamy na tę liturgię dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców. Po mszy św. pójdziemy na zakończenie Roku Szkolnego do Zespołu i innych Szkół.

W piątek przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. To poza Jepobrane (1)zusem i Jego Matką, Maryją, jedyny Święty, którego ziemskie narodziny czcimy w liturgii. Przez jego wstawiennictwo pragniemy modlić się o łaskę bycia wiarygodnym świadkiem Jezusa Chrystusa. Zapraszamy do udziału w Eucharystii. Z racji uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W środę 22 czerwca o godz. 20.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Pułtusku na Popławach, jako parafia, weźmiemy udział we Mszy św. i Koronce do Bożego Miłosierdzia, w kościele stacyjnym aby uzyskać Odpust Zupełny z racji Jubileuszu Miłosierdzia Bożego ogłoszonego przez Papieża Franciszka.

16 lipca organizowany jest wyjazd do Obór, gdzie odbędą się konferencje Ojca Jamesa Maniakala. Koszt pielgrzymki 50 zł. Zapisy pod numerem tel.: 517 776 231. Serdecznie zapraszamy.

W czwartepobrane (2)k 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Wszystkim ojcom dziękujemy za codzienny trud i dawanie świadectwa swoim dzieciom. Pamiętajcie, że jesteście dla dzieci obrazem tego kim Jest Bóg Ojciec.

26 czerwca po Mszach św. będzie zbiórka do puszek Caritas „Pola Nadziei”. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja niesienia pomocy podopiecznym hospicjów.

PODZIĘKOWANIE:
Na śmieci Teresa i Kazimierz Skura z Wypych Nowych 30 zł.

INFORMACJA
W dniu 21 czerwca od godz. 10.00 w Kuźni w Pniewie będzie pracował Kowal. Jeśli ktoś ma lemiesze, siekiery lub inne rzeczy do wyklepania to serdecznie zapraszamy zainteresowane osoby.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
21 VI – św. Alojzy Gonzaga, jezuita pragnący poświęcić się całkowicie Panu Bogu, odznaczający się gorliwością w spełnianiu zakonnych praktyk i pielęgnowaniu chorych. Sława jego świętości była tak duża, że w 1605 roku papież Paweł V ogłosił go błogosławionym. Kanonizował go, razem ze św. Stanisławem Kostką, papież Benedykt XIII w 1726 roku.
24 VI – św. Jan Chrzciciel, prorok, który wskazał Narodowi Wybranemu Baranka Bożego.

Obraz1

W piątek będziemy obchodzić Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. A to oznacza, że do Wigilii zostało nam pół roku. To znak i sygnał. Że czas pędzi nieubłaganie. Ale i znak, że to właśnie On – prorok wskazywał drogę innym, by rozpoznali Mesjasza. Tbaby-1081047_960_720rochę to dziwne, że w takich okolicznościach wspominamy o Bożym Narodzeniu. Przecież zaraz zaczynają się wakacje i urlopy i raczej słyszymy o zachętach urlopowych i możliwościach miłego spędzenia czasu. Marzymy o wakacjach! A Boże Narodzenie? Na prezenty przyjdzie czas, to inna pora – pomyśli większość. Bo w głowę mamy już nałożone skojarzenie konsupcyjne, że Boże Narodzenie to oznacza dla większości prezenty. Ale może warto przy tej okazji pomyśleć, co stało się z Bożym Narodzeniem. Czym jest Boże Narodzenie, zwłaszcza pomyśleć dzisiaj, kiedy nie ma presji prezentów i magii sentymentalności. Co się stało z tym Bożym Narodzeniem, kiedy oczyścimy je z klimatu tradycji i konsumpcji kupowania i ciekawości oczekiwania i ich – tych prezentów brania. Jak niewiele zostaje w tym sformułowaniu tego co najistotniejsze: BOŻE narodzenie. Że dokonuje się te Boże Narodzenie każdego dnia w sercu – w wierze i w każdej Mszy św. I do tej wiary ktoś musi często podprowadzić. Święty Jan Chrzciciel powinien budzić tę refleksję. Że bez drugiego człowieka często ciężko tego Jezusa rozpoznać i zauważyć. Odczytać Boży plan i intencję. Jan Chrzciciel jest nam dany jako ten, który poprzedzał Jezusa. Wołał na pustyni. Chrzcił. I wskazywał. Nawiązując do miłej wręcz chwili prezentomanii świątecznej, możemy się zapytać, jak dziś my chrześcijanie pokazujemy Jezusa i Jego Narodzenie. Sobą, zachowaniem, tym co jest i wydaje się w sprawie Bożego Narodzenia najważniejsze. Co obiecaliśmy wobec Boga przy chrzcie. Prezent czy serce? Kupowanie czy nawrócenie? Jedzenie czy sakramenty? Pokazywać Jezusa, to znaczy wychowywać, uczyć, wypełniać sobą. Ale czy my mamy taką siłę ducha i odwagę, jak Jan Chrzciciel. czy jak on potrafimy wyjść ze świata na pustynię życia. by wołać i zobaczyć Jezusa? Chyba za wygodni często jesteśmy. A każdy jest prorokiem: na mocy chrztu i bierzmowania wezwany jest do głoszenia Boga. Tylko czy ktoś o tym wie, pamięta i się przejmuje. Że głosi Boga, pokazuje sobą i tym co mówi? Uważa chociażby na swoje słowa, którymi karmi swoje dzieci. Na to co dzieci wchłaniają sobą i jaki poznają świat? Skąd ten świat znają i postrzegają, także jaką mają wiarę?
Nadano imię Jan. To imię coś znaczyło. W ST zawsze miało sens i zawierało przesłanie, często opisywało relację Boga i człowieka, doświadczenie rodziny, rodu, rodziców, powołanie w Bogu. Chrześcijanie przyjmowali imię świętego, by go naśladować a dziś? Co oznacza imię, w imię jakiej intencji się je wybiera? Tu też następuje świadectwo wiary. Początek powołania. Intencja: dlaczego to imię? Dziś również wybiera się imię, bo coś ważnego dla wiary znaczy czy dlatego, że łanie brzmi. Melodyjnie, bogato, bo kojarzy się z sukcesem i dostatkiem? A może urodą? Być modne? I w dziecku – w wyborze imienia realizowane się często niezrealizowane marzenia rodziców (jak piszą socjolodzy): imię jak piosenkarz, celebryta, piłkarz, aktor, a więc imię i jego wybór, które niesie zupełnie inne przesłanie. I inną intencję. Realizują się marzenia. Tęsknoty. Imię wybrać piękne, modne, bogate. A kto zabroni. Niech jest piękne, ale również intencja nadania imienia dziecku, czy dziś jeszcze może być i czy jest  duchowa i chrześcijańska? czy wynika z wiary? Zapewne dziś niewielu ma odwagę o tym przy chrzcie pomyśleć, bo duch serca czy becik raczej staje się najważniejszy do zdjęcia, poza tym wiemy, jak same imię nastręcza tyle problemów a czasem trudnych dyskusji w rodzinie i małżeństwie. Więc my tylko zadajmy sobie pytanie: czy kiedyś sprawdziłem co znaczy moje imię i jakie przesłanie w powołaniu niesie? Nie  z jakim kolorem, kamieniem czy czymś tam jeszcze jest powiązane, ale w znaczeniu duchowym. Dlaczego to imię mam? Co oznacza? To moje imię to czasem mocny znak, punkt wyjścia w powołaniu.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek 20 czerwca
7.30 1. Za † Władysławę Trzcińską z ofiar uczestników pogrzebu.                                                        2. Za † Ryszarda Spodka od rodziny Pilichowskich i Wandy Jackowskiej zamiast kwiatów.         3. Za † Halinę Marzoch z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 Za † Mariannę i Stanisława Kanownik i dziadków Kanownik.

Wtorek 21 czerwca
7.30 1. Za † Henryka Nowosielskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                    2. Za † Mariannę Krawczyk z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 Za † Antoniego i Stefanię Petrykowskich.

Środa 22 czerwca
7.30 1. Za † Jerzego Skwarę z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                     2. Za † Tadeusza Madydę z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 Za † Jana Zemło intencja domowników.                                                                           20.00 Msza św. dziękczynna w Pułtusku w kościele Miłosierdzia Bożego.

Czwartek 23 czerwca
7.30 1. Za † Józefa Ciskowskiego intencja dzieci.                                                                                     2. Za † Mieczysława Bulwickiego z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Jana Jackowskiego intencja imieninowa.                                                                               2. Za † Janinę Linka.

Piątek 24 czerwca
8.00 1. Msza św. dziękczynna na zakończenie Roku Szkolnego i Katechetycznego.                         2. Za † Jana Szczerbę intencja imieninowa od syna z rodziną.
18.00 1. Za † Jana Petrykowskiego i jego rodziców Stefanię i Antoniego.                                                2. Za † Małgorzatę i Jana Chmielewskich i brata Henryka.

Sobota 25 czerwca
16.00 Ślub- Katarzyna Ickiewicz i Dominik Łaszczych.
17.00 Ślub – Justyna Falba i Michał Wiesiołek.
18.00 1. Za † Jana Światkowskiego intencja żony, dzieci i wnuków.                                                        2. Za † Wandę i Mieczysława Pajewskich.                                                                                        3. Za † Władysławę Linka intencja imieninowa.

Niedziela 26 czerwca
9.00 1 Dziękczynna o Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Sylwii i Tomasza w 18 rocznicę                  urodzin.                                                                                                                                           2. Za † Bożenę Rogalińską i Janinę Groszkowską od KŻR z Suwina.
11.00 W intencji parafian.
16.00 1. Za † Janinę i Stanisława Jackowskich.                                                                                           2. Za † Władysławę intencja imieninowa i Stefana Linkę, Stanisławę i Stanisława                                   Mięgoć.                                                                                                                                   3. Za † Jana Małeckiego intencja imieninowa.

Wszystkie kroki człowieka, który idzie, aby wysłuchać Mszy świętej, są ponumerowane przez Anioła i każdemu będzie przyznana najwyższa nagroda w tym i wiecznym życiu.                                                                           Św. Augustyn.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.