XIV Niedziela zwykła

XIV Niedziela zwykła
5 lipca 2015 r.

       Dziś – czternasta niedziela w ciągu roku. Przyszliśmy na Mszę Świętą niedzielną, aby opowiedzieć się za Chrystusem i oddać chwałę Bogu.images (1)
Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. Po sumie adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna.
Dzisiaj zbiórka do puszek na śniadanie dla pielgrzymów zdążających do Niepokalanowa w intencji Trzeźwości Narodu. Jest prośba ks. Bpa Łomżyńskiego o możliwość odpoczynku i śniadanie w Komorowie.

   Jutro – z okazji wspomnienia dowolnego Najświętszej Maryi Panny, Uzdrowienia Chorych – obchodzi się święto patronalne Apostolstwa Chorych.

     Również jutro – wspomnienie obowiązkowe bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy, która żyła w latach 1863–1922 i dużo zrobiła dla misji w Afryce, chociaż na misje nie wyjechała.
W sobotę – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy. Żył na przełomie V i VI wieku. Ułożył regułę zakonną, na której oparły się pierwsze zakony, jakie powstały w Kościele
Zachodnim. Przez swoją działalność przyczynił się do rozwoju życia religijnego w Kościele i kultury w Europie. Papież Paweł VI w 1964 roku ogłosił go patronem Europy.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
8 VII – św. Japobranen z Dukli, prezbiter, franciszkanin, który żył w XV wieku i zasłynął jako dobry kaznodzieja i spowiednik. Trumienka z jego relikwiami znajduje się w Dukli;

9 VII – święci Augustyn Zhao Rong, prezbiter, i Towarzysze, męczennicy chińscy. Augustyn urodził się w 1746 roku a śmierć męczeńską poniósł w 1815 roku. Pozostali męczennicy chińscy reprezentują katolików różnych stanów, różnego wieku i z różnych miejscowości.

PODZIĘKOWANIE:
Dziękujemy asyście procesyjnej za uświetnienie procesji na Odpuście i dzisiaj.
Ofiarę na Świecznik Wotywny złożyła:
rodzina z Lutobroku Folwark 100 zł.
Na wywóz śmieci:
Irena i Kazimierz Nowosielscy 30 zł.
Bóg zapłać ofiarodawcom.

Można się zapisywać na pielgrzymkę pieszą do Częstochowy. Druki są wyłożone na stoliku pod chórem. Jak również można się zapisywać na pielgrzyma duchowego.

12 lipca organizowana jest Pielgrzymka do Częstochowy na 23 rocznicę Radia Maryja. Wyjazd o godz. 4.30 spod Kościoła w Pniewie. Zapisy pod nr. tel. 518 223 255.
     Prosimy osoby chętne do drugiej tury sprzątania naszego domu parafialnego w sobotę 11 lipca o godzinie 10.00.

„Ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny”. Już nie własną siłą. To Bóg się nami posługuje. Jemu jesteśmy potrzebni.
Człowiek żyje tak długo, jak długo jest potrzebny Bogu. I jeśli nam się wydaje, że nie jesteśmy już przydatni ludziom, to na pewno jesteśmy potrzebni Bogu. On nas kocha i doskonale wie, że w niebie jest o wiele lepiej. Gdyby nie to, że jesteśmy Mu potrzebni, to nie pozostawiałby nas tu ani jednej sekundy dłużej. W wielu wypadkach ten zamiar Boga jest dla nas zakryty, jest tajemnicą. Święty Paweł potrafił to odkryć. Wielu ludzi z pomocą łaski także potrafi to odkryć. I wtedy mówią: „Bądź wola Twoja”.

WAKACJE Z BOGIEM
    W wakacje prościej odciąć się od codzienności. Jest gorąco, leniwie. Życie toczy się wolniej, w innym wymiarze. Z ogródków unosi się zapach grillowanej kiełbasy, słychać syk otwieranych puszek i szmery rozmów. Kiedy przychodzi czas wakacyjnego rozleniwienia więcej bywamy, rozmawiamy. Jest inaczej latem. Mniej problemów albo przynajmniej nie wydają się takie straszne. A nawet jeśli czekają nas obowiązki w pracy, a urlop wciąż niesprecyzowanym planem na odległą przyszłość, to nastrój i tak udziela się powszechnie. Wtedy tak łatwo odchodzimy.
    A jednak często zapominamy. Zwłaszcza wtedy, kiedy nam dobrze i wydaje się, że nic tego nie może zmienić; że terimagesaz to już damy radę sami; że nie potrzebujemy nikogo i niczego. Chcemy samodzielnie stawić czoło rzeczywistości albo po prostu nie myślimy, że jest Ten, dzięki któremu oddychamy, chodzimy, kochamy.
   Latem jeszcze łatwiej zostawiamy Boga na dalszym planie. Czujemy się wolni, szczęśliwi, radośni. I po co jakieś ograniczenia, przykazania, obowiązki. Życie jest po to, żeby z niego korzystać i brać pełnymi garściami. A kościół? Dla babć i dziadków, którzy są bliżej tej drugiej strony. Świeci słońce, jest pięknie. Można poznać kogoś nowego albo po prostu odnowić stare znajomości, które gdzieś rozmyły się pod stertą niezałatwionych spraw i ciągłego braku czasu. Wszystko to, co zostało odłożone na „potem”. Wyjechać gdzieś, uspokoić rozkołatane nerwy. Przez chwilę zostawić swoje szare, zwyczajne życie obok. Bóg? Poczeka. I On rzeczywiście czeka. Na tych spóźnionych i leniwych. Niechętnych albo po prostu zagubionych. Na tych, którym wydaje się, że Go nie potrzebują, a nawet na tych, którzy zaprzeczają Jego istnieniu. Czeka w kapliczce przydrożnej, małym wiejskim kościółku na rozstaju dróg, w przyrodzie, która zachwyca swoim pięknem; w napotkanym życzliwym człowieku. Wszędzie tam czeka na Ciebie, na nas.
    Zapominamy, bo Bóg nie jest medialny. Nie umieszcza siebie na wielkim billboardzie, nie obiecuje. Nie przyciąga krzykiem. Nie rozmywa prawdy, nawet gdy łatwiej jest nam przyjąć kłamstwo, i nie przyzwala na grzech, tylko dlatego, że „każdy tak robi”. Po prostu jest. Tak wielki, że nie potrzebuje obwieszczania tego światu. Tak wspaniałomyślny, że obdarzył nas wolną wolą. Tak wspaniały, że chce nam dać coś więcej niż tylko ziemskie bytowanie – życie wieczne.
   Czy można na czas wakacji zapomnieć o przyjacielu? Bo niepotrzebny, wymagający, trochę staroświecki, niemodny? Bo nie pasuje do krzykliwej współczesności, w której prawdziwe autorytety zastępuje się plastikowymi wytworami kultury? Można? A potem wrócić, gdy pojawią się zmartwienia i jakoś trudniej będzie poradzić sobie z rzeczywistością? On przygarnie, zrozumie i będzie. Jak zawsze. Tak często robimy. I czasem nawet nie żałujemy. Powroty są przecież naturalne…
    Zbyt często odchodzimy. W wakacje samotny Chrystus rozwieszony na drzewie krzyża oczekuje modlitwy czy choćby tylko krótkiego spotkania. On nie zabierze wolności, nie ograniczy beztroskiego czasu, nie zabroni spotkania z przyjaciółmi. Po prostu będzie. Jak zawsze cicho, obok, blisko. Nie narzuci niczego, nie nakaże. Uszanuje naszą wolną wolę. Nawet jeśli będziemy chcieli zejść z Jego drogi, nie postawi przed nami archanioła z ognistym mieczem – da nam wybór. Wakacje nie są czasem oderwanym, które pozwala zapomnieć o tym, co najważniejsze. To nasza codzienność. Dni wymierzane godzinami i półgodzinami wybijanymi przez starodawne zegary.
Bądźmy zatem z Chrystusem w ten rozleniwiony czas. Bądźmy z Nim nie tylko jako z Panem, Ojcem, ale przede wszystkim prawdziwym Przyjacielem, który nigdy, przenigdy nie zdradzi, nie zapomni, nie zostawi. Trwajmy przy Jezusie nie od święta jedynie, nie róbmy z Niego Boga tylko od zmartwień, ale dajmy sobie szansę, kochając Go przez wszystkie dni w roku.

BLOKOWANIE ŁASKI BOŻEJ
Zaskakujące jest to, że Pan Jezus w swoim rodzinnym mieście spotkał się z niedowiarstwem, a w innych miejscach i wśród ludzi bardziej mu obcych widziano w nim Mesjasza. Ale czy w naszym życiu nie dzieje się podobnie?
Zachwycamy się nowo poznanymi ludźmi, którzy mówią nam pięknie o Panu Bogu. Jesteśmy gotowi jechać do odległych sanktuariów, aby choć chwilę tam się pomodlić. Kupujemy nowy różaniec, a stary wrzucamy na dno szuflady.
Bóg natomiast obecny jest w tym, co najprostsze i nam najbliższe. Próbuje zatem dotrzeć do nas przez własną żonę lu
b własnego męża, dziecko, współbrata w kapłaństwie czy członka wspólnoty, do której należymy. Nie oczekuje od nas za każdym razem, abyśmy jechali do dalekiego sanktuarium, ale zaprasza do najbliższego kościoła. Nie potrzebuje, abyśmy kupowali nowy różanObraz1iec, ale wystarczy mu ten stary i wytarty, którym posługujemy się od lat.

Panu Bogu zależy przede wszystkim na tym, abyśmy potrafili usiąść razem z naszymi najbliższymi. I to najlepiej tam, gdzie na co dzień toczy się nasze rodzinne czy wspólnotowe życie. I abyśmy z nimi się pomodlili. Pragnie, abyśmy spojrzeli na własną żonę i własnego męża jako na zwiastunów Bożej obecności w naszym życiu. Taka postawa jest bardzo prosta, a jednocześnie tak trudna w realizacji. Może właśnie dlatego św. Marek w dzisiejszej Ewangelii podkreślił, że Jezus „nie mógł tam zdziałać żadnego cudu” i „dziwił się ich niedowiarstwu”. Oni wszyscy po prostu nie uwierzyli, że Zbawiciel może być tak blisko nich i to zablokowało ich serca na działanie łaski Bożej.
ks. Mariusz Krawiec – paulista  

Intencje Mszy Świętej

Poniedziałek 6 lipca
7.00 1. Za † Jana Wróbla z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                          2. Za † Annę Grzywacz z ofiar uczestników pogrzebu.
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Stefanię Milczarczyk.                                                                        2. O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Zosi Wróbel w 3 rocznicy urodzin.
17.00 O Boże błogosławieństwo i dary Ducha Św. dla członków Koła Biblijnego.
17.30 Za † Janusza Kaczmarczyka w 5 rocznicę śmierci – intencja od żony.
18.00 Za † Eugeniusza Osowieckiego i Mariannę Osowiecką – intencja od dzieci.

Wtorek 7 lipca
7.00 1. Za † Jana Bajno z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                            2. Za † Mariannę Kaczmarczyk z ofiar uczestników pogrzebu.
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Stefanię Milczarczyk.                                                                       2. Za † Stanisława Puławskiego i Dariusza Chmielewskiego.
17.30 Za † Genowefę i Mariana Raczyńskich, Krystynę i Grzegorza Tomczak – intencja od córki                   Anny.
18.00 Intencja dziękczynna z prośbą o dalsze łaski i Boże błogosławieństwo dla Agnieszki i               Jarosława Deptułów w 20 rocznicę ślubu.

Środa 8 lipca
7.00 1. Za † Józefa Chmielewskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                       2. Za † Tadeusza Suskiego z ofiar uczestników pogrzebu.
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Stefanię Milczarczyk.                                                                       2. O Boże błog. dla mieszkańców Lutobroku Folwark – int. z majowego.
17.30 Za † Jana i Małgorzatę Chmielewskich i brata Henryka.
18.00 Za † Jerzego Wierzchonia w 9 rocznicę śmierci.

Czwartek 9 lipca
7.00 1. Za † Czesławę Mróz z ofiar uczestników pogrzebu.                                                                      2. Za † Stefanię Milczarczyk z ofiar uczestników pogrzebu.
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Stefanię Milczarczyk.                                                                       2. O Boże błog., szczęśliwe zbiory i zdrowie dla mieszkańców – int. od wioski Komorowo              Nowe z majowego.
17.30 Za † rodziców Kalinowskich i Uwijaków.
18.00 Za † Władysława i Genowefę Jeż.

Piątek 10 lipca
7.00 1. Za † Mariannę Borkowską z ofiar uczestników pogrzebu.                                                           2. Za † Józefa Kuczyńskiego z ofiar uczestników pogrzebu.
7.30 1. Msza św. gregoriańska za † Stefanię Milczarczyk.                                                                       2. Za † Krzysztofa Wróbel – intencja pogrzebowa 30 dni po pogrzebie.
17.30 Za † Zdzisława i Teresę Dąbkowskich.
18.00 Za † Irenę i Stanisława w 14 rocznicę śmierci, rodziców Mariannę i Konstantego                               Burawskich.

Sobota 11 lipca
7.00 1. Za † Henryka Kowalskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                                                           2. Za † Krystynę Fraszek z ofiar uczestników pogrzebu.
7.30 1. Za † Rozalię, Stanisława, Edwarda, Kazimierza Wiśniewskich, Henryka Zdunka i                         Stanisława Skocznia.                                                                                                                     2. Msza św. gregoriańska  za † Stefanię Milczarczyk.
17.30 O Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego, zdrowie dla Mateusz Kucharczyka –                intencja od rodziców.
18.00 Za † Karola Szumert w 32 rocznicę śmierci, oraz za Józefę i Aleksandra Szumert – int. od                   żony i córek.

Niedziela 12 lipca
9.00 1. Za † Stanisława Kisiela – intencja od syna Mariusza.                                                                   2. Za † Waldemara Ciemerycha z ofiar uczestników pogrzebu.
11.00 1. W intencji parafian.                                                                                                                       2. Msza św. gregoriańska  za † Stefanię Milczarczyk.
16.00 1. O zdrowie i opiekę Bożą dla Jadwigi i Eugeniusza Petrykowskich.                                             2. Za † Andrzeja Delugę  z ofiar uczestników pogrzebu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.