XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

XXI Niedziela zwykła
27 sierpnia 2017r.

Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży
w kat2016_09_01_rozp_rokuechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.

Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa. W najbliższych dniach będziemy modlić się o to, aby wszyscy rodzice temu podołali.

We wtorek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia prośmy go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w całym naszym narodzie.

W tym tygodniu przypada czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Tym bardziej zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W naszym kościele będzie taka możliwość od godz. 17.30. Będzie to również spowiedź na rozpoczęcie Roku Szkolnego dla dzieci i młodzieży. Po mszy św. porannej wyjazdy do chorych.

Pierwsza Sobota miesiąca po mszy św. o godz. 9.00 Różaniec poprowadzą KŻR z Topolnicy. Nasze osobiste i wspólnotowe intencje przedstawimy Niepokalanemu Sercu Maryi. Zachęcam też do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu w piątek oraz modlitwy o dobrą pogodę dla pracujących na roli, aby mogli kontynuować zbiory plonów.

Pierwszy piątek miesiąca przypada dokładnie 1 września, będzie to również 78. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest s4_15798_nowy_dwor_gdanski_zapraszamy_na_obchody_78_rocznicy_wybuchu_ii_wojny_swiatowej_-pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Podczas piątkowej Mszy Świętej o prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.

Dzisiaj Dożynki Diecezji Płockiej w Sierakowie koło Przasnysza Połączone z dożynkami Województwa Mazowieckiego i Ziemi Przasnyskiej o godz. 11.00 na płycie lotniska. Uroczystość rozpocznie się poświęceniem wieńców żniwnych i Mszą Świętą dziękczynną.
Natomiast w naszej parafii Uroczystości Dożynkowe odbędą się w niedzielę 3 września na Mszy św. o godz. 11.00. jako dziękczynienie Bogu za tegoroczne zbiory. Prosimy o przygotowanie przez poszczególne wioski wieńców dożynkowych. W tym dniu przyjedzie Ambulans i będzie możliwość oddania krwi.

PIELGRZYMKI:
2 września organizowana jest pielgrzymka do Torunia. Wyjazd o godz. 5.00. Zapisy pod nr tel.: 517 776 231.
10 września organizowana jest pielgrzymka do Gietrzwałdu. Wyjazd o godz. 4.00. Koszt wyjazdu 50 zł. Zapisy pod nr tel.: 517 776 231.

Chrzty w październiku br. będą 1 października ponieważ w drugą niedzielę
8.10. 2017r. będzie Odpust Parafialny z racji Matki Bożej Różańcowej.

W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego w naszej parafii organizujemy akcję: „Plecak pełen uśmiechu i przyborów szkolnych”. Jeśli chcemy się włączyć i pomóc potrzebującym dzieciom w naszej parafii to możempobrane (1)y do końca sierpnia zakupić przybory szkolne i wyposażyć plecaki. Dziękujemy P. Katarzynie
i Marcinowi Redosz z Cieńszy za przekazanie dużej ilości przyborów szkolnych dla dzieci. Otrzymali je jako upominki ślubne aby móc dzielić się prezentami z potrzebującymi kształcenia dziećmi. Bóg zapłać wszystkim darczyńcom.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
27 VIII – św. Monika (332–387) nie miała łatwego życia. Wydano ją młodo za poganina, który okazał się niewiernym mężem i człowiekiem skorym do gniewu. Dodatkowym krzyżem stała się wrogo nastawiona teściowa. Cierpliwością i mądrością Monika potrafiła okiełznać temperament męża i zjednać przychylność teściowej. Doprowadziła do nawrócenia męża, który tuż przed śmiercią przyjął chrzest. Pozostała do końca życia wdową pochłoniętą troską o dzieci. Miała ich troje: syna Nawigiusza, córkę, której imienia nie znamy, oraz syna Augustyna. Ten ostatni przysporzył jej najwięcej zmartwień, ale to on wystawił jej w swoich „Wyznaniach” najpiękniejszy pomnik.
28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem
i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągle aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła; Augustyn zmarł w 430 roku, po prawie 40 latach ofiarnej służby Kościołowi, gdy Wandale oblegali jego siedzibę biskupią. Od VIII w. jego ciało spoczywa w Pawii. W sztuce przedstawia się go trzymającym serce przeszyte strzałą: jest to symbol miłości, która w jego życiu i nauczaniu zajmuje centralne miejsce. Augustyn był wielkim myślicielem, który wywarł ogromny wpływ na rozwój zachodniej teologii i filozofii. Ale nie należy pomijać jego wkładu także w życie zakonne Kościoła, gdyż z tego źródła on sam czerpał siłę dla swoich wielkich działań.
1 IX – bł. Bronisława (1204-1259), dziewica, norbertanka pochodzącą z polskiego rodu Odrowążów. Jej kuzynami byli św. Jacek i bł. Czesław, a jej stryj Iwo piastował godność biskupa krakowskiego. Bronisława została wychowana w środowisku żywej wiary, szlachetności i pobożności. W jej otoczeniu z wiary w Boga czerpano siłę do służby bliźniemu.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.