XXIII Niedziela zwykła

XXIII Niedziela zwykła
4 września 2016r.

Pan Jezus stawia nam – swoim uczniom − wysokie wymagania. Ma być w naszym życiu na pierwszym miejscu. Od Niego winno brać p18018511oczątek każde działanie i w Nim znajdować swoje dopełnienie. Jako komentarz do słów dzisiejszej Ewangelii niech posłużą słowa Świętego Augustyna: „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu w twoim życiu, to wszystko jest na właściwym miejscu, ale jeśli Bóg nie jest na pierwszym miejscu w twoim systemie wartości, to w twoim życiu jest bałagan”.

Niech zaskakujące słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii pomogą nam już na początku kolejnego roku pracy i nauki poukładać właściwie wszystkie sprawy. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii.

W dzisiejszą niedzielę po sumie procesja Eucharystyczna. W Częstochowie ogólnopolskie Dożynki.

W czw264b296427d571b5aa62c5c4745e5695_th2artek, 8 września przypada święto Narodzenia NMP, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Siewnej. Zapraszamy na Msze Święte o godz. 9.00 i 18.00, na zakończenie których pobłogosławimy ziarno do jesiennych zasiewów.

W sobotę 8 października IV Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca do sanktuarium MB Różańcowej w Smardzewie. Koszt 20 zł. zapisy w zakrystii.

11 września o godz. 11.00 w Zambskach Kościelnych będą Uroczystości Upamiętniające Poległych we Wrześniu 1939r.

Zaproszenie ks. Bpa na Dożynki Diecezjalne do Wieczfni Kościelnej na 11 września na godz. 10.00. Prosimy o zgłoszenie delegacji z wieńcem.

661037771_Hama_Step_By_Step_tornister_szkolny_PrincessPoświęcenie tornistrów dla pierwszoklasistów będzie w niedzielę 11 września na mszy św. o godz. 9.00.

Triduum ku czci Św. Stanisława Kostki i spowiedź na rozpoczęcie Roku Szksw. Stanislaw Kostkaolnego i Katechetycznego będzie 14 września w środę dla dzieci, w czwartek dzień sportu w szkole im. Św. Stanisława Kostki o puchar ks. Proboszcza, i piątek dla młodzieży a w sobotę 17 września wyjazd do Rostkowa na Pielgrzymkę i główne uroczystości do miejsca urodzenia świętego. Koszt wyjazdu 20 zł. Zapisy u katechetów.

SPOTKANIA:

Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania odbędzie się w niedziele 11 września po Mszy św. o godz. 16.00.

Zbiórka ministrantów w sobotę 10 września o godz. 11.00 a dla kandydatów godz.12.15.

Spotkanie dla rodziców i dzieci klas trzecich do Pierwszej Komunii św. będzie 11 września po mszy św. o godz. 11.00.

Spotkanie dla rodziców i dzieci klas czwartych i piątych do generalnej komunii św. będzie w niedzielę 18 września po mszy św. o godz. 11.00.

12 września w przychodni w Pniewie będą badania USG –szczegóły na tablicy ogłoszeń.

SPRAWY GOSPODARCZE:

Mamy ekspertyzę zawilgocenia kościoła, która kosztowała 5.535 zł. (pięć tysięcy pięć set trzydzieści pięć) pozwalającą ocenić zakres prac wewnątrz kościoła.

Również pozwolenie konserwatora na remont okien na wieżach kościoła.

PODZIĘKOWANIE:

Dziękujemy za ofiarę na wywóz śmieci z cmentarza P. Katarzynie Liśkiewicz i P. Mariannie Skrzydel z Komorowa po 30 zł.

MATKA BOŻA SIEWNA

Kościół nie od razu obchodził święto Narodzenia NMP, podobnie zresztą jak Boże Narodzenie. Dopiero po soborze efeskim (431r.) rozwinął się kult maryjny, a maryjność stała się szczególnie charakterystyczna dla Kościoła w Syrii. To właśnie tam zaczęto świętować Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Obchodzono je również w całym Kościele Wschodnim, o czym świadczą homilie św. Jana Damasceńskiego czy św. Germana. W Jerozolimie w V w. wzniesiono bazylikę Narodzenia NMP. Na Zachodzie formalnie święto zostało wprowadzone do liturgii przez papieża św. Sergiusza I w roku 688. Ustanowiono je na 8 września, przejmując datę ze Wschodu. Popularność święta wzrastała powoli, przybierając w chrystianizowanych krajach niejednokrotnie oryginalną formę, łącząc często elementy pochodzące z tradycji ludowej.

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.

INTENCJE MSZALNE

Poniedziałek 5 września
7.30 1. Za † Józefa Mroza z ofiar uczestników pogrzebu.                                                        2. Za † Jacka Gorczyńskiego z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Zofię Kacperską – Greg.                                                                                                  2. Za † Zygmunta Trzcińskiego intencja urodzinowa od żony i rodziców                       Koczarów.                                                                                                                               3. Za † Mariannę i Józefa Dąbkowskich i ich dzieci: Emilię, Stanisława,                                 Kazimierza, Tadeusza i Mariannę.

Wtorek 6 września
7.30 1. Dziękczynna o Boże bł. i zdrowie dla Bożeny i Edwarda Lasockich                             w 30 rocznicę ślubu intencja dzieci.                                                                                   2. Za † Zygmunta Milczarczyka z ofiar uczestników pogrzebu.                                   3. Za † Maksymiliana Dana z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Zofię Kacperską – Greg.                                                                                                  2. Za † Zdzisława Sieńkowskiego jego rodziców i teściów.                                            3. Za † Stanisława Wróbel i jego rodziców, Włodzimierza Kopczyńskiego i                            Mariannę Kaczmarczyk.

Środa 7 września
7.30 1. Dziękczynna o Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Anny i Bogdana                     Fijałkowskich w 25 rocznicę ślubu.                                                                                   2. Za † Stanisława Światkowskiego z ofiar uczestników pogrzebu.                           3. Za † Bożenę Rogalińską z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Zofię Kacperską – Greg.                                                                                                   2. Za † Jana, Tadeusza i Zenona Kucharskich.                                                                   3. Za † Stanisława Dawidczyka.

Czwartek 8 września
9.00 1. Za † Zygmunta Malika z ofiar uczestników pogrzebu.                                                 2. Za † Wiktora Dana z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Zofię Kacperską – Greg.                                                                                                  2. Za † Mariannę i Stanisława Nowak, siostrę Annę i brata Krzysztofa.                  3. Za † Henrykę i Jana Śliwków i całą rodzinę Śliwków.

Piątek 9 września
7.30 1. Dziękczynna za otrzymane łaski o Boże błogosławieństwo, opiekę                           Matki Bożej i zdrowie dla Zofii Malik w 92 rocznicę urodzin.                                   2. Za † Zofię Kacperską – Greg.                                                                                                 3. Za † Stefanię Błaszczyk z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Za † Ryszarda Jankowskiego w 7 rocznicę śmierci i jego rodziców.                        2. Za † Irenę w 39 rocznicę śmierci i Jana Lipińskich.                                                     3. Za † Stanisławę Jackiewicz intencja Dyrekcji i pracowników Zespołu                           Szkół im. AK w Pniewie.

Sobota 10 września
7.30 1. Za † Mariannę, Henryka, Stanisława i Mieczysława Rosińskich.                            2. Za † Zofię Kacperską – Greg.                                                                                                  3. Za † Mariannę Kacperską z ofiar uczestników pogrzebu.
18.00 1. Dziękczynna o Boże błogosławieństwo dla Karoliny Kwiatkowskiej z                    okazji 18 rocznicy urodzin intencja rodziców, siostry i braci.                                   2. Za † Zofię, Genowefę i Tadeusza Markowskich int. córki z dziećmi.                     3. Za † Mikołaja, Kazimierza i Józefa Kisiel.

Niedziela 11 września
9.00 Za † Stanisława Kisiela intencja żony, Zofię i Stanisława i jego rodziców,               Helenę w 31 rocznicę śmierci i Stanisława Burawskich intencja córki.
11.00 W intencji parafian. Chrzty.
16.00 1. Za † Zofię Kacperską – Greg.                                                                                                 2. Dziękczynna o Boże bł. dla Krystyny i Edwarda Deptułów w 40 rocznicę                ślubu intencja dzieci i całej rodziny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.