XXIII Niedziela zwykła

XXIII Niedziela zwykła
6 września 2015 r.

            Dziś – dwudziesta trzecia niedziela w ciągu roku. Ewangelia tej niedzieli ukazuje Chrystusa uzdrawiającego człowieka głuchoniemego jako spełnienie zapowiedzi proroka Izajasza z pierwszego czytania mszalnego. Wpatrzeni w Zbawiciela wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom ludzi w potrzebie, starajmy się i my odnosić z szacunkiem do każdego człowieka, do czego wzywa nas dziś św. Jakub w drugim czytaniu mszalnym.
Jest to także Pierwsza Niedziela Miesiąca – Adoracyjna. Po sumie Procesja Eucharystyczna.

     We wtorek – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nazypobranewane inaczej świętem Matki Bożej Siewnej.

Błogosławieństwo ziarna przeznaczonego do siewu.

       W sobotę – wspomnienie Imienia Najświętszej Maryi Panny, ustanowione na podziękowanie Panu Bogu i Matce Najświętszej za zwycięstwo odniesione przez króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683. Naszą obecność na Mszy Świętej sobotniej potraktujmy jako nasz prezent imieninowy dla Matki Bożej i dowód wdzięczności względem Niej za ocalenie Polski i Europy przed inwazją islamu.
Obraz1będzie w środę 16 września dla dzieci, w czwartek 17 września dla młodzieży, w piątek rozgrywki piłkarskie im. Św. Stanisława Kostki o pucharpobrane (4) Ks. Proboszcza i w sobotę wyjazd na pielgrzymkę do Sanktuarium Św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Koszt wyjazdu 20 zł. Zapisy u katechetów. W niedzielę 20 września zakończenie uroczystości.

images (4)W przyszłą niedzielę na mszy św. o godz. 9.00 poświęcenie przyborów szkolnych dla pierwszoklasistów.

Będą pamiątki niedzielne dl
a dzieci ze Szkoły Podstawowej a szczególnie klas trzecich komunijnych. W tym roku szkolnym nie będzie komunii Generalnej.

   Za tydzień – XXIV niedziela w ciągu roku i rozpoczęcie V Tygodnia Wychowania, którego częścią są kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież, rodziców i wychowawców.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM
Najświętsza Maryja Panna. Jej szczególnej opiece polecamy solenizantki bieżącego tygodnia, rolników przystępujących do siewu, a także młode pokolenie oraz jego rodziców i wychowawców.

PODZIĘKOWANIE:
Dziękujemy Państwu Sieńkowskim z Pniewa za załadunek śmieci z cmentarza.
Dziękujemy Andrzejowi Chmielewskiemu z rodziną z Komorowa, Maksymilianowi Dana za ofiary na wywóz śmieci z cmentarz.
Potrzebna jest pralka do prania, na chodzie, jak by ktoś miał na zbyciu to proszę o kontakt.

SPOTKANIA:
W przyszłą niedziele 13 września po mszy św. o godz. 11.00 będzie spotkanie dla dzieci klas trzecich Szkoły Podstawowej i ich rodziców, obecność obowiązkowa.
W niedzielę 20 września po Mszy św. o godz. 11.00 będzie w kościele spotkanie Zelatorów wszystkich Kół Różańcowych naszej parafii.

Proszę nie wyrzucać śmieci z cmentarza za parkan do lasu.

W dniu 12.09.2015r. o godz. 10.00 z przed Kościoła w Pniewie wyjazd do Warszawy na Ogólnopolski Marsz Błagalny o Intronizację Jezusa Króla Polski! Kontakt P. Kamiński Leszek – numer tel: 518 223 255.

                    13 września Nabożeństwo fatimskiej po Mszy św. o godz. 16.00.
                          Treść objawień Matki Bożej w Fatimie 13 września 1917 r.
Tym razem w mimages (5)iejscu objawień zgromadziło się ponad 25 tysięcy osób. Wszyscy ujrzeli biały obłok, który otoczył dąb i dzieci w chwili, gdy ukazała się Pani. Równocześnie spadały z nieba jakby białe kwiaty, które rozpływały się w powietrzu, Zanim zetknęły się z ziemią. Pani znów nalegała na dzieci: „Odmawiajcie w dalszym ciągu różaniec na uproszenie zakończenia wojny… Bóg jest zadowolony z waszych ofiar… „

DWA DARY
       Do pełni życia na ziemi potrzebne są dwa dary. Jednym jest słuch, drugim mowa. Jeśli ktoś tych darów nie posiada, mówimy o jego kalectwie. Najczęściej jest ono niimagesezawinione. Obecność takich kalekich ludzi między nami pozwala sobie uświadomić to, że do tych darów nie mamy prawa. Ten, kto ich nie posiada, nie jest traktowany przez Boga niesprawiedliwie. Bóg nie czyni mu krzywdy, toteż nie zażąda od niego rozliczenia z tych darów. Ci, którzy je posiadają, zostali potraktowani w sposób uprzywilejowany.
    Otrzymane dary mają w życiu procentować i każdy, kto je posiada, zostanie z nich dokładnie rozliczony. Bóg liczy się z naszą odpowiedzialnością za wszystkie dary, które od Niego otrzymujemy. Każdy będzie musiał wskazać, w jaki sposób je wykorzystał.
     Student od urodzenia pozbawiony słuchu oświadczył kolegom, że dziękuje Bogu za to, że tego daru nie posiada, bo widzi, w jak zły sposób jest on przez nich wykorzystywany. Dziwna to modlitwa dziękczynna. Zmuszająca do zastanowienia. On odkrył, jak trudno jest ten dar wykorzystać dla dobra i jak często jest on wykorzystywany do złych celów.
     Dary wzroku i słuchu ułatwiają życie. Rozumiemy to wszyscy, dlatego zabiegamy o ich posiadanie. Ileż zawdzięczamy okulistom i laryngologom. Ale istnieje druga strona posiadania tych darów, to odpowiedzialność za ich właściwe wykorzystanie. O tym rzadko kto myśli. Niewielu ludzi dziękuje za słuch, a powinniśmy to czynić każdego dnia, i to wielokrotnie. Niewielu dziękuje za zdrowe oczy, niewielu też systematycznie kontroluje, do czego swych darów używa.
        Jezus w Ewangelii mówi: „Jeśli oko twe cię gorszy, wyłup je”. Podobnie jest z innymi darami. To ostre słowa wzywające do odpowiedzialności za wykorzystanie darów Boga. Mogą one zostać wykorzystane w sposób wspaniały, dla ubogacenia siebie, innych i dla pomnożenia chwały Boga, dawcy tych darów.
        Gdy będziemy wchodzić do nieba, zostaniemy rozliczeni z wykorzystania daru słuchu i będzie można z dumą ukazać, jak wielkie bogactwo w sercu zostało zgromadzone właśnie dzięki tej bramie. Trzeba też pamiętać, że z każdego słowa zdamy rachunek.
Dziś wielu ludzi nie liczy się z Bogiem i wykorzystuje otrzymane od Niego dary wyłącznie dla siebie. Dlatego prowadzą one do ich zguby, zamiast pomagać w ich rozwoju.
Warto się zastanowić nad bogactwem otrzymanych od Ojca Niebieskiego darów. Warto sprawdzić, w jakiej mierze i w jaki sposób z nich korzystamy.
ks. Edward Staniek

NAJPIERW UCHO, POTEM JĘZYK
,,W każdym z nas jest sekretna izdebka, którą musi otworzyć sam Bóg i do której żaden guru nie ma dostępu” (Rabindra-nath Tagore). Najpierw jednak potrzebne jest słuchanie, a potem odpowiedź na Jezusowe: Otwórz się!
Trzeba otworzyć nie tylko oczy w głowie, ale także ,,oczy serca”. Pan Bóg ciągle nam w tym pomaga. Celowo dał nam dwoje uszu i jedne usta. Słuchanie bowiem uczy prawdziwego mówienia do drugiego.
Dziś słyszymy fragment Ewangelii opisujący cud niezwykle symboliczny. Pan Jezus spotkał człowieka, który nie mógł otworzyć się do końca na świat, bo był głuchoniemy. Obraz2Głuchota w języku biblijnym oznacza osobę przygniecioną i nieszczęśliwą. Bohater z Ewangelii to jednak szczęściarz, którego dotknął sam Chrystus. Jezus używa gestów, żeby człowiek zrozumiał co sie dzieje, zanim jeszcze usłyszy słowo. On najpierw dotyka serca człowieka Potem uzdrawia słuch, następnie mowę, jakby chciał powiedzieć – najpierw ucho, potem język. Zacznij od słuchania twojego Boga w głębinach duszy.
Aby nie pozostać współczesnym głuchoniemym, potrzebny jest nam dotyk Jezusa i Jego słowo: Effatha! Otwórz się na Boga i człowieka, na świat. Wyjdź z bierności, ospałości, izolacji, z nurtu grzechów. Warto siebie zapytać, czy nie jestem często głuchoniemy, choć fizycznie mam się dobrze? Święta Urszula Ledóchowska napisała:

,,Jezu, czy we mnie nie panuje ów duch niemy, który mi odbiera mowę, gdy mam obcować z Tobą? Daj mi łaskę, bym umiała przemawiać do Ciebie”.
s. Małgorzata Serafinko – urszulanka szara

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

Poniedziałek 7 września
7.30 Msza św. gregoriańska za † Helenę Nowosielską.
18.00 1. Za † Reginę Wróbel intencja imieninowa od męża i synów.                                                       2. Za † rodziców Mariannę i Mariana, braci Edwarda i Stanisława Dąbrowskich,                                     Mariannę, Józefa i Władysława Rogulskich.

Wtorek 8 września
9.00 Za † Feliksa w 24 rocznicę śmierci i Jadwigę Kordowskich oraz Bogdana Kordowskiego.
11.00 Msza św. gregoriańska za † Helenę Nowosielską.
18.00 1. Za † Helenę i Szczepana Rosińskich.                                                                                             2. Za † Stanisława Szumerta w 22 rocznicę śmierci, Czesławę i Zofię Wiśniewskie                                   intencja córki i wnuczki Doroty.

Środa 9 września
7.30 Msza św. gregoriańska za † Helenę Nowosielską
18.00 1. Za † Aleksandra Gościniaka w 5 rocznicę śmierci, brata Wacława, jego żony i córki.              2. Za † Józefa Skocznia w 16 rocznicę śmierci, córkę Edytę, rodziców, brata i bratową                            Gołębiewskich.

Czwartek 10 września
7.30 Msza św. gregoriańska za † Helenę Nowosielską.
18.00 1. O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Adama i Genowefy.                                                       2. Za † Mariannę Kaczmarczyk z ofiar uczestników pogrzebu.

Piątek 11 września
7.30 Msza św. gregoriańska za † Helenę Nowosielską.
18.00 1. Za † Jana Świadkowskiego.                                                                                                             2. Za † Annę Grzywacz z ofiar uczestników pogrzebu.

Sobota 12 września
7.30 Msza św. gregoriańska za † Helenę Nowosielską.
16.00 Ślub Ewy Grzywacz i Marka Siemieniaka.
17.00 Ślub Iwony Groszkowskiej i Marcina Gąsiewskiego.
18.00 1. Za † Marcina Szuleckiego w 1 rocznicę śmierci.                                                                           2. Za † dusze w czyśćcu cierpiące i Boże błogosławieństwo dla rodziny.

Niedziela 13 września
9.00 1. Za † Stanisława i Henrykę Oleksiak, Józefa i Janinę Kamińskich.                                                 2. Msza św. gregoriańska za † Helenę Nowosielską.
11.00 W intencji parafian. Chrzty
16.00 1. Za † Antoniego Piórkowskiego w 15 rocznicę śmierci, rodziców i jego rodziców,                                   Mariannę, Stanisława i Kazimierza Mielczarczyków, Izabelę Karuś.                                    2. Za † Wiesława i Tadeusza Jadackich oraz rodzinę Jadackich.

Obraz3 Obraz4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.