Informacje Parafialne

 Niedziela Zmartwychwstania

12 kwietnia 2020r

Dzisiaj Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, zwycięstwa życia nad śmiercią. 

Podziękowania:

Dziękujemy P. Andrzejowi Grabowskiemu z Pułtuska za ofiarę 5 000 tys. zł na nagłośnienie w naszym kościele.

Dziękujemy za kwiaty doniczkowe do Grobu Pańskiego P. Katarzynie Dawidczyk
z Pniewa Kolonii. P. kościelnemu za zrobienie Grobu Pańskiego.

Za transmisję Nabożeństw Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych P. Eugeniuszowi Glanowskiemu, 25 Drużynie Harcerskiej ,, Zawieja” i Emilowi Brzezińskiemu. 

Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego złożyli:

Mystkówiec Stary – 320 zł.

KŻR z Mystkówca Szczucina – 100 zł.

Topolnica – 160 zł.

KŻR ze Zdzieborza – 170 zł.

Stare Wypychy – 160 zł.

Na śmieci – Bogdan Majewski z Suwina 50 zł. 

Zarządzenie Biskupa Płockiego Piotra Libery w sprawie Pierwszej i Generalnej Komunii Świętej.

Proszę Księży Proboszczów, aby zadbali o prowadzenie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej za pomocą mediów i internetu. Księża i katecheci są zobowiązani do wysyłania elektronicznego za pośrednictwem rodziców materiałów dotyczących kolejnych miesięcznych spotkań. Można korzystać z linków i pomocy, zamieszczanych na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego.
Należy uspokoić i poprosić rodziców, aby nie podejmowali decyzji o odwoływaniu uroczystości komunijnych. Postanowienie co do liturgii Pierwszej Komunii Świętej w diecezji płockiej zostanie podjęte, po roztropnym rozpatrzeniu sytuacji w Polsce, po Wielkanocy. Powyższe wskazania dotyczą także Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego czyli tzw. Komunii Generalnej.

Pogrzeb

Jakkolwiek pogrzeb jest okolicznością smutną dla bliskich i rodziny zmarłego, w planowaniu uroczystości pogrzebowych należy zachować przepisy sanitarne władz państwowych, także obowiązujące w przypadku osób zmarłych na choroby zakaźne. W uroczystości może zatem wziąć udział maksymalnie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego, nie licząc sprawujących kult religijny (kapłana, usługującego i organisty) oraz osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. Kapłan powinien poprosić, by rodzina poinformowała innych o tym zarządzeniu, wynikającym z przepisów władz państwowych. Zachęca się kapłanów do zaproponowania rodzinie zmarłego Mszy Świętej po ustaniu stanu epidemii albo np. w pierwszą rocznicę śmierci, podczas której, wraz z rodziną, bliskimi i wszystkimi zainteresowanymi będą mogli w spokojnych warunkach pomodlić się o jego zbawienie.

Pogrzeb należy ograniczyć do stacji w kościele oraz stacji przy grobie. Nie wolno w czasie stanu epidemii organizować modlitwy w domu oraz konduktu pogrzebowego na cmentarz.

W czasie stanu epidemii należy organizować Msze Święte pogrzebowe w kościołach. Do dn. 11 kwietnia 2020 roku można je odprawiać także w kaplicach – decyzja w tej sprawie należy do księdza proboszcza.
W świątyni łatwiej zachować przepisy sanitarne oraz dopływ świeżego powietrza. Wszelkie przemówienia powinny zostać wygłoszone jedynie na cmentarzu. Przypominam o zakazie otwierania trumny, zarówno w świątyni, jak i na cmentarzu. 

Rozważanie dla młodych

Tęsknota za niedzielnym „Spotkaniem”?

Większość młodych ludzi, mających 14, 16, 18 lat należy do pokolenia tzw. esemesowców”, są niecierpliwi, lubią szybko załatwiać swoje sprawy właśnie tak jak poprzez esms. Napisane, wysłane, załatwione! Niektórzy młodzi lubią działać z prędkością bolidu Kubicy 318 km/h (w punkcie pomiaru prędkości), czy też z prędkością 159 km/h piłki odbitej przez Radwańską. Jesteś młoda, młody i lubisz szybko żyć. Tymczasem stop! Koronawirus zamknął nas w domu. Zapuszkował ! Czas epidemii, czas spędzany w domu możemy wykorzystać na naukę online, na lekturę nieprzeczytanych książek, na oglądanie wartościowych filmów, czy np. na wysłuchanie na Youtube kazania zmarłego w ubiegłym miesiącu śp. ks. P. Pawlukiewicza, którego młodzież tak bardzo lubiła słuchać, to czas na gry komputerowe, na rozmowę z rodziną, ale także na głębszą refleksję. Po co żyję, jakie są moje marzenia, czy moje wysiłki mają sens, jak uspokoić własny niepokój, jak wygląda moja wiara? 

I to pytanie, które warto sobie postawić właśnie teraz w czasie pandemii, kiedy nawet w niedzielę nie tak łatwo pójść do kościoła na mszę św. Jakie to dziwne uczucie w niedzielę nie mogę pójść do kościoła?

Tęsknota za niedzielą? A przecież tyle niedzielnych mszy opuściłem w swoim życiu, bo mi się nie chciało, albo niedzielę traktowałem, jako dzień wolny, jako święto lenia. To właśnie teraz jest dobry moment, aby zatęsknić za pójściem w niedzielę do kościoła. Starsi ludzie mówią, że w czasie wojny, kiedy nie było w domu chleba przez kilka dni, to wszyscy za nim tęsknili, a jak się znowu pojawił, jak on wspaniale smakował? Może tak jest, a może nie z niedzielną Eucharystią. Jednak, aby za czymś tęsknić trzeba to bardzo cenić.

Jak więc jest z naszą niedzielną Eucharystią? Dlatego, aby łatwiej zrozumieć ten pobożny dylemat poznajmy to krótkie opowiadanie.

„Zwierzęta z zazdrością patrzyły na człowieka. Człowiek ma niedzielę i święta, a my nie mamy.

Chcemy mieć niedzielę! – wołały. Spotkały się na największej polanie w lesie i uradziły, że musi teraz być inaczej, że i one będą świętować niedzielę. Powstało jednak pytanie: Jak należy niedzielę świętować?

Pierwszy zabrał głos lew: To bardzo proste. Chodzi przede wszystkim o to, aby w niedzielę było dużo i dobrze do jedzenia. Na niedzielę będę sobie zamawiał całą antylopę! Zdanie lwa podzielała świnia. Mówiła:

Uważam, że lew ma rację, jeśli chodzi o jedzenie. Nie może to być jednak antylopa. Dla mnie niedziela będzie wtedy, gdy do koryta dostanę dwa worki żołędzi.

Paw nie wytrzymał, zawołał: Skończmy z tym jedzeniem. To jest ważna, lecz nie najważniejsza sprawa. Dla mnie niedziela to piękny strój. Na każdą niedzielę zamawiam inną kreację, nowe pióra do mego wspaniałego ogona.

Wreszcie zabrała głos mała małpka. Moi drodzy przyjaciele! – rozpoczęła swoje wystąpienie. Niedziela to nie jest wcale to, o czym wy mówicie. Niedziela to nie jedzenie i nowe kreacje. Moi drodzy! W niedzielę trzeba sobie dobrze wypocząć. Niedziela znaczy spokój, cały dzień leżeć na liściach palmy i patrzeć w niebo. To jest niedziela!

Zabierały głos i inne zwierzęta, każde z nich przedstawiało wizję swojej niedzieli. Dobry Pan Bóg spełnił życzenia wszystkich zwierząt, każde miało to, co chciało, lecz żadne z nich nie miało niedzieli. Ludzie śmiali się ze zwierząt. Wiecie dlaczego? Bo zwierzęta nie wiedziały, że niedziela jest dopiero wtedy, kiedy rozmawia się z Panem Bogiem jak z przyjacielem, kiedy Panu Bogu ofiaruje się swój czas, a On nam daje siłę do dobrego życia.” (gdzieś w internecie)

Zatem jak naucza papież Franciszek „(…)to właśnie Msza św. tworzy niedzielę chrześcijańską! (…)Cóż to dla chrześcijanina za niedziela, w której brakuje spotkania z Panem? (…) Co możemy odpowiedzieć tym, którzy twierdzą, że nie ma potrzeby chodzenia na Mszę św., nawet w niedziele, bo ważne jest, aby dobrze żyć, kochać innych? To prawda, że jakość życia chrześcijańskiego mierzy się zdolnością do miłości, jak Jezus powiedział: Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.” Aby spełnić to przykazanie potrzebny jest „Power”, moc, siła, a jej źródłem jest właśnie niedzielna Eucharystia.

Kiedy minie epidemia zacznij znowu przychodzić w niedzielę do kościoła i to nie po to, abyś Jezusowi coś dał, ale po to, aby to On dał tobie to, czego najbardziej ty potrzebujesz. Spotkać się z Jezusem, to wielka sprawa. Niedziela, to właśnie jedyne w swoim rodzaju „Spotkanie”. 

Zwierzęta nie wiedziały, że niedziela jest taka ważna. A przecież, to sam Pan Bóg nam powiedział: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił! Pamiętaj, to najważniejsze „Spotkanie” w tygodniu. Spróbuj to przemyśleć.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE
REKTORA WSD W PŁOCKU
 

Kochani Siostry i Bracia! 

W imieniu wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego pragnę przesłać najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Niech Zwycięzca śmierci i mocy zła wleje w Wasze serca radość i nadzieję płynącą z pustego grobu. Życzę, aby w tym szczególnym czasie próby – zmagania się z zagrożeniami związanymi z pandemią – jeszcze raz z całą mocą wybrzmiały w sercu każdego z Was słowa św. Pawła: skoro wspólnie z Nim cierpimy, to po to, by wspólnie mieć udział w chwale (Rz 8,17). Przeżyjmy ten szczególny czas trudnych doświadczeń w prawdziwej bliskości z Panem. Zapewniam każdego z Was o nieustannej modlitwie jaką zanosi w Waszych intencjach wspólnota seminaryjna. Czynimy to poprzez codzienne odmawianie różańca wraz z całym Kościołem w Polsce w intencji zaprzestania rozpowszechniania się pandemii oraz nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu. Od trzech tygodni – dzień i noc – trwamy na modlitwie przed Zmartwychwstałym Panem prosząc Go o opiekę nad Księżmi Biskupami, kapłanami, siostrami zakonnymi oraz wszystkimi wiernymi naszej diecezji. Niech nasze modlitwy, na wzór patronów tego roku św. Jana Pawła II oraz sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, prowadzą każdego z nas do jeszcze większej zażyłości ze zmartwychwstałym Panem. 

Ks. Marek Jarosz Rektor WSD

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje Parafialne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.