Ministranci

Jedną z najbardziej widocznych grup w każdej parafii jest grupa ministrantów. Służba ministrancka jest zaszczytem, ale łączy się też z gorliwym wypełnianiem obowiązków przy ołtarzu i dobrym przykładem życia religijnego w parafii.

Najczęściej do grupy ministranckiej wstępują chłopcy po ukończeniu II klasy szkoły podstawowej i przyjęciu I komunii św.

Opiekunem grupy ministrantów w parafii Pniewo byli z reguły księża wikariusze, choć zdarzało się, że i proboszczowie, zwłaszcza w czasach kiedy nie było wikariusza w parafii. Tak było np. zaraz po zakończeniu II wojny światowej do 1951 r., kiedy w parafii był tylko sam proboszcz. Pierwszym wikariuszem po wojnie, który od 1951 r. odpowiadał za prowadzenie ministrantów był wikariusz ks. Jan Degowski.

Jednym z podstawowych obowiązków opiekuna ministrantów była ich formacja duchowa i liturgiczna. Zbiórki odbywały się przeważnie w soboty przed południem.

Podczas niedzielnych mszy św. niektórzy z ministrantów pełnili i pełnią funkcję lektorów. W zakres służby ministranckiej wchodziła również sprzedaż po mszach św. prasy katolickiej, zbieranie ofiar do puszek na cele charytatywne, drobne prace fizyczne na rzecz parafii. Nagrodą za sumienną służbę przy ołtarzu był wyjazd na wycieczkę.

Ministranci biorą także udział w turniejach piłki nożnej organizowanej w ramach dekanatu.

Ministrancka służba przy ołtarzu w wielu wypadkach pomogła w podjęciu decyzji o zostaniu kapłanem. Potwierdza to fakt, że z parafii Pniewo od zakończenia II wojny światowej drogę kapłańskiej służby wybrało aż 16 – tu parafian, w większości są to byli ministranci.

Z dostępnych danych wynika, że w parafii Pniewo zawsze było kilkudziesięciu ministrantów i tak w 1968 r. – 25, 1971 – 45, 1974 – 23, w 2012 r. i 2013 – 40. Obecnie do grona ministrantów należą:

Brzeziński Emil, Czajkowski Grzegorz, Czajkowski Paweł, Dworecki Mateusz, Gierek Rafał, Glanowski Jakub, Ickiewicz Łukasz, Ickiewicz Paweł, Ickiewicz Rafał, Kamiński Dawid, Kamiński Marcin, Kasiński Bartosz, Kisiel Wojciech,

Krawczyk Krzysztof, Kucharczyk Mateusz, Kuczyński Piotr, Leszczeński Łukasz, Leszczyński Damian, Łachacki Przemysław, Makarewicz Paweł, Nowosielski Patryk, Osowiecki Adam, Pawłowski Patryk, Petrykowski Mateusz, Piórkowski Sebastian, Prus Damian, Prus Dawid, Prus Kamil, Przychodzki Michał, Puławski Kacper, Puławski Maciej, Salwin Sebastian,

Szymański Kamil, Śliwka Maciej, Śliwka Michał, Tag Paweł, Tomaszewski Mateusz, Tomaszewski Piotr, Wielgolewski Jakub, Woźnica Bartłomiej, Wultański Jakub.